Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polska zainicjowała współpracę z Japonią w ramach projektu LiteBIRD

Współpracę Polski z Japońską Agencją Kosmiczną w zakresie projektu LiteBIRD zainicjował w środę w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Projekt LiteBIRD jest rozważany do realizacji przez JAXA – Japońską Agencję Kosmiczną. Celem misji jest przegląd całego nieba w mikrofalach i badanie fizycznych własności wczesnego wszechświata. Wyniesienie satelity mogłoby nastąpić ok. 2028 r., a uzyskanie wyników przed 2035 r.

Na środowej konferencji w CEZAMAT (Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej) minister Przemysław Czarnek i prof. Krzysztof Górski z UW i NASA – przyszły sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej – ogłosili współpracę Polski z projektem LiteBIRD. Szefem tego przedsięwzięcia ze strony japońskiej jest prof. Masashi Hazumi z JAXA.

"Dzisiaj inicjujemy tę wielką współpracę" – podkreślił minister Czarnek. "Jesteśmy tutaj po to, żeby pokazać naszemu gościowi, prof. Hazumi, nasz potencjał" – dodał.

Prof. Górski sprecyzował, że w ramach LiteBIRD z Japonią współpracować będą nie tylko członkowie Akademii Kopernikańskiej, ale też inni badacze – z różnych instytucji. Powiedział, że w tym tygodniu trwają intensywne dyskusje dotyczące wytypowania partnerów z Polski, którzy będą mogli wziąć udział w projekcie na poziomie koncepcyjnym i wykonawczym budowy satelity i instrumentu umożliwiającego badanie Kosmosu.

"Wiemy, że w Polsce takie zdolności są" – zaznaczył prof. Górski.

Szef tego przedsięwzięcia, prof. Masashi Hazumi (Japońska Agencja Kosmiczna) powiedział, że w projekt zaangażowanych jest 15 partnerów zagranicznych.

Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w CEZAMAT (fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki)

Prof. Górski opowiedział, że program pomyślany jest na wiele lat. Akademia Kopernikańska, którą naukowiec pokieruje, będzie miała na celu – jak powiedział – wykształcenie kadry m.in. dla tego przedsięwzięcia. Powstający instrument ma być jednym z najbardziej złożonych i precyzyjnych na świecie.

"Liczymy, że Polska będzie jednym z silnych ogniw tego projektu" – dodał prof. Górski.

"Liczymy na to, że skończy się to transferem technologii i wiedzy do Polski poprzez współpracę bezpośrednią, z tymi, którzy budują ten projekt" – powiedział.

Również minister Czarnek zapewnił, że w projekt LiteBIRD zaangażowani będą badacze nie tylko z Akademii Kopernikańskiej.

"Akademia Kopernikańska nie jest po to, żeby zastępować kogokolwiek, jest po to, żeby wzmacniać naukę polską i wszystkie uczelnie w Polsce, w tym np. Politechnikę Warszawską, AGH w Krakowie czy np. Centrum Badawcze Łukasiewicz" – podkreślił.

Szef MEiN mówił też o przyszłych działaniach Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT).

"Jesteśmy w miejscu, które (...) już za cztery lata, tak liczymy, będzie mogło produkować układy scalone, mikroprocesory, tutaj w Polsce, tu na miejscu, z pełnym bezpieczeństwem dla społeczeństwa polskiego, dla państwa polskiego. Mamy do tego wszystko" – podkreślił.

"Mamy znakomitych naukowców, mamy pieniądze – miliard złotych potrzeba na uruchomienie tego procesu i my ten miliard złotych gwarantujemy CEZAMAT-owi" – zapewnił Czarnek. Dodał, że do tego przedsięwzięcia są partnerzy m.in. Akademia Kopernikańska i Sieć Badawcza Łukasiewicz. Dodał, że aby osiągnąć ten cel, potrzebne są kadry, dlatego w przedsięwzięcie włączą się politechniki.

Na zdjęciu głównym: Ilustracja misji LiteBIRD (fot. isas.jaxa.jp)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony