Przejdź do treści
Źródło artykułu

Politechnika Śląska kontynuuje aktywność w obszarze dronów

Technologie związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi stają się coraz częściej tematem zainteresowania poszczególnych jednostek Politechniki Śląskiej. Drony dawno przestały być już zabawkami-ciekawostkami, a stały się pełnoprawnym narzędziem nauki i przemysłu.

Najnowszym działaniem uczelni w tej dziedzinie jest podpisany 29 sierpnia br. list intencyjny pomiędzy Uczelnią a Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Podpisanie listu nastąpiło w trakcie konferencji „Drony – prawo, technologia, usługi”, która odbyła się w Katowicach.

Porozumienie dotyczy współpracy w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów, m.in. poprzez promowanie działań naukowych w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, wymianę informacji o podejmowanych działaniach w tym zakresie, zaangażowanie kadry naukowej programu w roli eksperckiej, wzajemne wykorzystanie lub organizowanie obszarów testowych, w tym prowadzenie testów technologii i usług. Ze strony Politechniki Śląskiej koordynatorem przedsięwzięcia będzie prof. Jarosław Kozuba.

Kluczowym czynnikiem leżącym u podstaw decyzji o zawarciu porozumienia jest fakt prowadzenia przez Politechnikę Śląską innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych, kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr na rzecz społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy, a także aktywne wpływanie na rozwój regionu i społeczności lokalnych.

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów to inicjatywa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Partnerami inicjatywy są Grupa JSW, Polski Fundusz Rozwoju, Instytut Lotnictwa oraz spółki Hawk-E i DroneRadar. Jest to pierwsza w Polsce platforma wymiany wiedzy oraz wsparcia dla pozyskiwania i rozwoju rozwiązań technologicznych, a także płaszczyzna komunikacji i współpracy różnych interesariuszy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony