W Politechnice Rzeszowskiej powstał model Boeinga 767 z klocków Lego

Model Boeinga 767 z klocków Lego, fot. Politechnika Rzeszowska

Model ma ok 1 m dł. i ok. 1,2 m rozpiętości skrzydeł. Uczelnia otrzymała ponad 7,5 tys. klocków od autoryzowanego producenta - firmy Lego. Model Boeinga 767 z klocków Lego zbudowali studenci z Koła Naukowego Elektroniki i Technologii Informacyjnych działające na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PRz.

- Sam pomysł zbudowania takiego samolotu z klocków Lego  jest owocem nieco przypadkowej burzy mózgów podczas jednego z festiwali naukowych, w którym braliśmy udział.  Wówczas  pojawiła się propozycja zbudowania czegoś dużego i niepowtarzalnego, a ponieważ Politechnika Rzeszowska jest kojarzona z lotnictwem  postanowiliśmy, że to musi być samolot. Najlepiej jakiś wyjątkowy - tak jak cel, na który jest przeznaczony. Słynny Boeing 767 pilotowany przez kpt. Tadeusza Wronę - absolwenta Politechniki Rzeszowskiej był więc najlepszym rozwiązaniem. - mówi Katarzyna  Hadała, koordynatorka projektu w Politechnice Rzeszowskiej.  Osoby, które budowały Boeinga 767 już wcześniej wykorzystywały m.in. klocki Lego do konstruowania robotów, które są przedmiotem ich zajęć na uczelni, ale są także prezentowane w różnych pokazach naukowych. Samolot był już prezentowany na wystawie polskiego klubu fanów klocków Lego - Legowisko, która odbywała się podczas minionych wakacji w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.  

Obecnie model Boeinga 767 z klocków  można obejrzeć w Regionalnym Centrum Dydaktyczno - Konferencyjnym i Biblioteczno - Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej (bud. V, parter)  - Pasjonaci i miłośnicy klocków tej duńskiej firmy są w stanie zapłacić bardzo wiele nierzadko za  jeden, niewielki element firmy  Lego. Liczymy, że w styczniu na konto WOŚP z tytułu licytacji Boeinga 767  z klocków Lego  wpłynie rekordowo wysoka kwota. Tym bardziej, że cel - niezmiennie od lat - jest szlachetny. - zachęca koordynatorka projektu. 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
comments powered by Disqus