Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polska Grupa Zbrojeniowa rozwija współpracę z Politecjniką Rzeszowską

28 kwietnia br. w Hucie Stalowa Wola odbyło się spotkanie dotyczące kooperacji uczelni technicznych, wśród nich Politechniki Rzeszowskiej, z Polską Grupą Zbrojeniową. W rozmowach uczestniczyli m.in. wiceminister MON Bartosz Kownacki oraz prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik.

Porozumienie dotyczy prac rozwojowych związanych z: projektami lotniczymi, kosmicznymi i satelitarnymi, a także z obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, systemami bezzałogowych statków powietrznych, systemami dowodzenia i zobrazowania pola walki, bronią strzelecką, artyleryjską i rakietową. Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej będą także wspierać polski przemysł obronny w dziedzinie innowacyjnych technik elektronicznych.

Kooperacja opierać się będzie również na wspólnym: prowadzeniu prac rozwojowych z zakresu technologii militarnych (konstrukcje i technologie wykorzystywane w innowacyjnych produktach przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP), zabieganiu o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, promowaniu wyników prac w środowisku naukowym i przemysłowym, organizowaniu konferencji, szkoleń, warsztatów, staży i praktyk zawodowych w spółkach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jednym z kluczowych założeń podpisanych umów jest tworzenie nowych kierunków, specjalności i studiów odpowiadających potrzebom polskiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa, a także zaangażowanie się w proces kształcenia specjalistów w dziedzinie polskiego przemysłu obronnego.

„Niedawno Politechnika Rzeszowska uruchomiła w Stalowej Woli Wydział Mechaniczno-Technologiczny. Na naszej uczelni kładziemy nacisk na innowacyjność i rozwój gospodarki. Współpraca z PGZ z pewnością przyczyni się do kształcenia jak najlepszych kadr” – powiedział prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik.

„Tworzenie platformy do efektywnej współpracy pomiędzy przemysłem i środowiskiem naukowym to jeden z priorytetów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Liczymy na potencjał polskich pracowników naukowych, inżynierów i projektantów. Chcemy, żeby sprzęt, który trafia w wyposażenie Sił Zbrojnych RP, był w jak największym stopniu oparty na polskiej myśli technologicznej. Jestem przekonany, że zacieśnienie kooperacji pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i światem nauki już w najbliższej przyszłości przyniesie konkretne efekty w postaci niezawodnych i innowacyjnych produktów dla polskich żołnierzy, a także przyczyni się do budowania przewagi konkurencyjnej krajowego przemysłu obronnego” – podkreślił Błażej Wojnicz, prezes Zarządu PGZ SA.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony