Wykład "Początki Lotnictwa Polskiego. Spojrzenie po 100 latach."

Wykład "Początki Lotnictwa Polskiego. Spojrzenie po 100 latach." (fot. Politechnika Poznańska)

Rektor Politechniki Poznańskiej zaprasza na wykład otwarty prof. dra hab. inż. Przemysława Litewki pt. "Początki Lotnictwa Polskiego. Spojrzenie po 100 latach".

Wykład odbędzie się w czwartek 28 października 2021 r. w Bibliotece Technicznej Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2 w Poznaniu, sala 123. Początek o godz. 16:00.

Zalążki lotnictwa polskiego zaczęły się tworzyć jeszcze przed uzyskaniem niepodległości przez Polskę podczas I wojny światowej. W czasie jej trwania nie istniały osobne polskie jednostki lotnicze jednak Polacy rozproszeni byli po różnych jednostkach lotniczych w armiach zaborczych. Kilku żołnierzy z Legionów Polskich zostało przeszkolonych oraz skierowanych do lotnictwa austro-węgierskiego. W większości Polacy pełnili w lotnictwie państw zaborczych funkcje personelu pomocniczego jednak było wśród nich również kilku pilotów.

Pierwsze polskie oddziały lotnicze utworzyły się we wstrząsanej rewolucją komunistyczną Rosji. Wykorzystując sprzęt zebrany na lotniskach w sierpniu 1917 roku utworzyły się spontanicznie oddziały na terenach Białorusi, południowej Ukrainy oraz na Kubaniu. Były to utworzony 19 lipca 1917 roku w Mińsku I Oddział awiacyjny I Korpusu, I i II Oddziały awiacyjne II Korpusu, Eskadra lotnicza 4. Dywizji Strzelców oraz Samodzielny Polski Oddział Awiacyjny w Odessie.

Zainteresowania historią lotnictwa Profesora Przemysława Litewki znane są również w Politechnice Koszalińskiej. Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie. Na pewno będzie bardzo ciekawy!

Źródło: Politechnika Poznańska
comments powered by Disqus