Przygotowanie studentów Politechniki Poznańskiej do zawodów SAE Aero Design

Studenci z Koła Naukowego AKL Aero Design z modelem samolotu na zawody SAE Aero Design (fot. UM Poznań)

Studenci z Koła Naukowego AKL Aero Design Politechniki Poznańskiej zaprezentowali 1 marca, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Poznania, model samolotu skonstruowanego na zawody SAE Aero Design w USA i Meksyku. Będą reprezentować Uczelnię i miasto Poznań podczas 3 zawodów: 8-10 marca w Fort Worth, w Teksasie (USA), 23 marca w Monterrey (Meksyk) oraz 5-7 kwietnia w Van Nuys, w Kalifornii (USA).

Konstruktorzy zostaną ocenieni przez wymagające jury – zasiadają w nim osoby współpracujące ze znanymi koncernami i organizacjami takimi jak Boeing czy NASA.

SAE Aero Design to prestiżowa rywalizacja, w której biorą udział młodzi konstruktorzy modeli samolotów z całego świata. Zawody odbywają się od 1986 roku, ich organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Transportu SAE (Society of Automotive Engineers). Rywalizacja polega na samodzielnym zaprojektowaniu i zbudowaniu zdalnie sterowanego samolotu, który będzie w stanie przewieźć jak największy ciężar. Modele trzeba zaprezentować przed komisją sędziowską oraz wykonać nimi loty z obciążeniem.


(fot. UM Poznań)

Zawodników oceniają głównie inżynierowie koncernu Lockheed Martin, produkującego m.in. słynne samoloty F-16 – mówi dr inż. Radosław Górzeński, opiekun studentów Politechniki Poznańskiej. Uczestnicy muszą przedstawić raport i prezentację techniczną oraz uzasadnić technologię, zastosowaną podczas tworzenia modelu. Muszą udowodnić jury, że ich pomysł jest nie tylko przemyślany i uzasadniony, ale również opłacalny.

Następnie podczas lotów zawodnicy konfrontują teorię z praktyką – dlatego zawody SAE Aero Design doskonale uczą przejścia od uczenia się z podręczników do nauki poprzez praktyczne działania. Tu liczy się nie tylko wiedza podręcznikowa, ale również umiejętność działania w grupie, sprawny podział obowiązków i odpowiedzialności, dobra współpraca.

Studenci Politechniki Poznańskiej biorą udział w zawodach SAE Aero Design od 2008 roku. W tym czasie na podium znaleźli się aż 21 razy.

Źródło: Politechnika Poznańska
comments powered by Disqus