Dotacja na Wielkopolską Eskadrę Niepodległości

Fokker D.VII (fot. put.poznan.pl)

We wtorek, 17 października 2017 r. prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej i Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpiszą umowę o przekazaniu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego dotacji celowej w wysokości 400 tysięcy złotych na budowę trzech latających replik samolotów w ramach projektu „Wielkopolska Eskadra Niepodległości”. Projekt wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Przedsięwzięcie nawiązuje do zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich Fokkerów D.VII, stacjonujących m.in. na lotnisku w Ławicy. Będą to samoloty zarejestrowane, zbudowane w skali 80% względem oryginału, podlegające pod nadzór Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dokładnie zostaną odwzorowane charakterystyczne kształty konstrukcji płatowców: usterzenie, skrzydła, które zostaną zbudowane ze współczesnych materiałów. Ich budową zajmuje się Politechnika Poznańska, od wielu lat kształcąca specjalistów pilotażu statków powietrznych, transportu lotniczego, budowy silników lotniczych i płatowców.

Projekt, jest realizowany nie tylko z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Samoloty będą też przypominały o 100-leciu utworzenia w Poznaniu szkolnictwa wyższego oraz powstania pierwszego w Polsce Aeroklubu.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.wielkopolskaeskadraniepodleglosci.pl

Źródło: Politechnika Poznańska
comments powered by Disqus