Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej na SAE AeroDesign West

SAE Aerodesign Poznań

W dniach 16-18 marca 2012r. w miejscowości Van Nuys w stanie Kalifornia w USA odbędą się sponsorowane m.in. przez Lockheed Martin & NASA zawody Society of Automotive Engineers SAE AeroDesign West, w których, już po raz piąty, udział weźmie reprezentacja Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej.

Na stronie reprezentacji, z drobnym opóźnieniem czasowym, będą publikowane relacje z kolejnych dni w trakcie zawodów.

Strona reprezentacji: www.aerodesign.com.pl
relacje: www.aerodesign.com.pl/sae2012.htm

SAE AeroDesign to międzynarodowe akademickie zawody organizowane od 25 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu Society of Automotive Engineers (SAE) we współpracy m.in. z firmami Boeing, Lockheed Martin czy NASA. Zadaniem uczestników - grup studenckich z całego świata - jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami narzuconymi przez organizatora. Oprócz opracowania dokumentacji ekipy muszą dokonać prezentacji technicznej, a następnie podnieść modelem jak największy ciężar w locie. Zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć. Według profesora Jerzego Nawrockiego z Politechniki Poznańskiej "konkursy typu SAE AeroDesign przekształcają kształcenie z wykładowo-podręcznikowego (learning by reading) na projektowe (learning by doing)."

W zawodach od wielu lat brała udział reprezentacja Politechniki Warszawskiej. Od 2008r. w rywalizacji uczestniczą także studenci Politechniki Poznańskiej, w kolejnych latach do tego grona dołączyli studenci Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Wrocławskiej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

W edycji 2011 rozgrywanej w Dallas w Teksasie ekipa Politechniki Poznańskiej zdobyła w sumie trzy wyróżnienia:
- za pierwsze miejsce w klasie Micro w kategorii największego współczynnika udźwigu (stosunku podniesionego obciążenia do masy całkowitej samolotu),
- za drugie miejsce w klasie Micro w klasyfikacji ogólnej,
- za trzecie miejsce w klasie Regular w klasyfikacji prezentacji technicznej.

Koszty udziału studentów w zawodach pokrywa Politechnika Poznańska. Wsparcia udzielił przede wszystkim prorektor prof. Karol Nadolny i Dziekani Wydziałów Maszyn Roboczych i Transportu, Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektrycznego oraz Budowy Maszyn i Zarządzania. W gronie sponsorów jest także DHL i Miasto Środa Wielkopolska.

Organizacyjnie reprezentację wspiera Miasto Poznań i Aeroklub Poznański, a także liczne grono życzliwych osób.

Zobacz też:
Galeria zdjęć: picasaweb.google.com/www.aerodesign.com.pl 
Filmy: www.youtube.com/user/aerodesignPL
Strona zawodów: students.sae.org/competitions/aerodesign/west

Źródło: Politechnika Poznańska
comments powered by Disqus