Uczta dla miłośników akrobacji lotniczych podczas Podkarpackich Pokazów Lotniczych w Turbii

V Podkarpackie Pokazy Lotnicze (fot. pokazylotnicze.podkarpackie.pl)

Już po raz piąty zaproszamy wszystkich miłośników podniebnych akrobacji na Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Wszystkim, którzy z niecierpliwością oczekiwali na oficjalny komunikat o wydarzeniu, uroczyście ogłaszamy, że V Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się na lotnisku w Turbii 2 czerwca 2019 r.

Szczegóły programu są jeszcze dopracowywane, ale już teraz organizatorzy zdradzili, że na stalowolskim niebie swoje mistrzowskie umiejętności zaprezentuje Maciej Pospieszyński na najlepszym na świecie samolocie akrobacyjnym Extra 330 S.C.

To człowiek o niezwykłej pasji i determinacji w dążeniu do zamierzonego celu, który dzięki treningom, talentowi i miłości do akrobacji zdobył najważniejsze światowe trofea lotnicze (w ciągu 5 lat około 15 medali Mistrzostw Świata i Europy). Pytany o swoje osiągnięcia zwykle się uśmiecha i mówi „najważniejsze to robić to co się kocha – reszta przyjdzie z czasem”.

Maciej Pospieszyński od najmłodszych lat rozwijał swoją pasję związaną z lotnictwem. Jego zainteresowania krążyły wokół akrobacji. W wieku 17 lat rozpoczął szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Warszawskim, gdzie szybko okazało się, że jest utalentowanym uczniem. W 2000 roku uzyskał uprawnienia do wykonywania akrobacji Wyczynowej (Unlimited). W kolejnym sezonie zadebiutował jako najmłodszy zawodnik Mistrzostw Polski. W 2004 roku zadebiutował w Mistrzostwach Europy – wtedy właśnie jego sportowa kariera nabrała tempa.


(fot. Maciej Pospieszyński-Aerobatics/FB)

Podczas występów 2 czerwca z pewnością zagwarantują nam niecodzienne widowisko zapierające dech w piersiach oraz precyzyjny pilotaż, kunszt i umiejętności lotnicze. Do tego grona z wielką radością organizatorzy dołączają ekipę rodem z Krosna – CellFast Flying Team.

Grupa składająca się z trzech wspaniałych pilotów: Mieczysława Machnika, Arkadiusza Nowaka i Daniela Dębosza, lata samolotami Socata Morane RALLYE MS-880B, 883 i 893A. Prędkość maksymalna tych francuskich samolotów to nawet 240 km/h, a maksymalny pułap sięga 3,200 m. Rozpiętość skrzydeł wynosi 9,60m, długość samolotu to 6,88m a wysokość – 2,6m. Grupa powstała w 2014 roku, a od 2015 występują na wielkich imprezach lotniczych. Ich działalność przywraca  krośnieńską tradycję tzw. lotów w szyku, które były w Krośnie za czasów PRL-u, gdy latało tam wojsko. Potem, przez długi czas niczego takiego na krośnieńskim niebie nie było. Do momentu gdy w głowach trzech podkarpackich pilotów zrodził się pomysł reaktywowania tej formy latania.

Dziś można ich zobaczyć podczas największych wydarzeń w kraju, a pokazy są nieziemskie, i to dosłownie!


CellFast Flying Team (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Do listy załóg, które wystąpią podczas pokazów lotniczych 2 czerwca, dopisujemy grupę Firebirds. Utworzenie grupy zostało zapoczątkowane w 2011 r. Początkowo w skład grupy wchodzili Adam Labus, Artur Kielak, Łukasz Świderski.

Początkiem 2012 r. grupa w tym składzie odbyła szkolenie w akrobacji samolotowej w ośrodku szkolenia Tutima Academy of Aviation Safety Sean D. Tucker. Rok później w tym samym ośrodku wyszkolił się Sebastian Nowicki i od 2013 zespół lata w składzie Adam Labus - prowadzący, Sebastian Nowicki - prawoskrzydłowy, Łukasz Świderski - lewoskrzydłowy. Pierwszy oficjalny pokaz akrobacji zespołowej odbył się w Rybniku, ponieważ grupa nie miała oficjalnej nazwy wraz z organizatorem ogłoszono konkurs na nazwę grupy, z pośród propozycji wybrano nazwę "FIREBIRDS". Grupa lata trzema samolotami  EXTRA 330. Bazą dla grupy jest lotnisko w Łososinie Dolnej na tym lotnisku stacjonują samoloty i tu też odbywa się większość treningów. Pokazy grupy FireBirds łączą zespołową precyzję pilotażu z indywidualnymi popisami lotniczych mistrzów. Czekamy na nich w Turbi.


Firebirds (fot. pokazylotnicze.podkarpackie.pl)

Piotr Karasiński, Piotr Maciejewski oraz Jakub Śliwiński planują swoje podniebne show podczas podkarpackich pokazów.

Zespół 3AT3 Formation Flying Team powstał w 2009 roku i gościł już na wielu pokazach nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Wszyscy piloci to doświadczone osoby w lotach na wielu typach samolotów oraz z bardzo dużym nalotem. Można śmiało powiedzieć, że jest to najbliżej latająca formacja w Polsce – odległości między samolotami wynoszą 1-2 metry. Pomimo tego, że AT3 to mały i niepozorny samolot, świetnie nadaje się on do lotów w szyku i pokazowych udowadniając, że nawet tak mała maszyna może przedstawić niesamowitą wiązankę figur. Co dokładnie wykonają dla naszej publiczności? Dowiemy się w trakcie pokazów.


3AT3 Formation Flying Team (fot. 3at3.pl)

Podczas pokazów lotniczych w Turbi widzowie zobaczą na niebie potężny radziecki samolot Yak-3u. Pilotami są Piotr Kowalski i Mateusz Strama, którzy zawodowo latają pasażerskimi kolosami Boeing 737. Samolot, którym wykonają zapierający dech w piersiach pokaz to Yakovlev Yak-3U, radziecki myśliwiec z czasów II Wojny Światowej. Osiąga niewyobrażalną prędkość 655 km/h, pułap jaki może uzyskać wynosi ponad 10 kilometrów.

Samolot został zbudowany w USA na bazie kadłuba Yak-11 nakładem ponad 12 000 godzin pracy. Potężną moc generuje silnik Pratt Whitney R2000 w układzie podwójnej gwiazdy.

Prędkośc przelotowa to ponad 400 km/h, a maksymalna 640 km/h.

W latach ’90 samolot brał udział w wielu pokazach na terenie USA, a od 1997 roku brał udział w słynnych na całym świecie wyścigach samolotów w Reno w stanie Nevada.

Obecnie jest to najszybszy i najmocniejszy samolot tłokowy w Polsce.

Łukasz Czepiela to nazwisko mówi wszystko! Pochodzący z Rzeszowa pilot liniowy i wyścigowy, mistrz świata Red Bull Air Race w klasie Challenger.

Łukasz lotniczego bakcyla złapał w wieku 6 lat. Było to wtedy, gdy ojciec zabrał go na pokazy lotnicze odbywające się w podrzeszowskiej Jasionce. To, co tak zachwyciło małego chłopca, to pokazy akrobacji na Zlinie 50 w wykonaniu 14-krotnego mistrza Polski i mistrza świata w akrobacji samolotowej Janusza Kasperka. Od tamtej pory chciał tylko i wyłącznie latać. Zaczęło się od jeżdżenia na lotnisko na rowerze i czyszczenia samolotów. Nastolatek pomagał wypychać maszyny z hangaru, a w zamian piloci zabierali go w przestworza. Droga do latania nie była ani łatwa, ani krótka. Dziś obok bycia najlepszym polskim pilotem wyścigowym, jest także kapitanem rejsowego Airbusa. W sezonie 2018 sięgnął po mistrzostwo świata Red Bull Air Race w klasie Challenger.

W Turbi będziemy mogli podziwiać umiejętności Mistrza, ale uwaga: aż na dwóch statkach powietrznych – Edge 540 i Carbon Cub! Jeśli jeszcze ktoś nie słyszał, to właśnie na Carbon Cub, Łukasz Czepiela wylądował na molo w Sopocie. Takiego wyczynu, przed Łukaszem, nie dokonał jeszcze nikt!


(fot. Łuszasz Czepiela/FB)

Nie zabraknie również atrakcji na ziemi! Będzie wystawa statyczna, będzie interaktywna, naukowa strefa „Odlotowe Podkarpackie”, warsztaty modelarskie, piknik małego odkrywcy, będziemy i my z naszym biało-żółtym namiotem i nieodzownymi konkursami funduszowymi! Nikomu nie pozwolimy się nudzić! – zapowiadają organizatorzy.

W bieżącym roku organizatorami wydarzenia są: Województwo Podkarpackie, Gmina Stalowa Wola oraz Gmina Zaleszany, a wspiera nas Aeroklub Stalowowolski.

I oczywiście cała impreza jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Źródło: pokazylotnicze.podkarpackie.pl
comments powered by Disqus