Nowy znaczek pocztowy w 80. rocznicę Bitwy o Anglię

Znaczek pocztowy w 80. rocznicę Bitwy o Anglię (fot. A.Rogucki/Poczta Polska)

W dniu 28 października 2020 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy poświęcony 80. rocznicy Bitwy o Anglię.

Autorem projektu znaczka jest Jarosław Ochendzan.

Na znaczku przedstawiono rekonstrukcję brytyjskiego samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane Mk1 o numerze bocznym P3700, który brał udział w bitwie o Anglię w 303 Dywizjonie Myśliwskim Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Znaczek o wartości 8,70 zł został wydrukowany w nakładzie 90 tys. sztuk.

Równocześnie ze znaczkiem Poczta Polska wydała także, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawiono na niej flagi Polski i Wielkiej Brytanii.

Bitwa o Anglię była kampanią powietrzną, toczoną w 1940 roku nad terytorium południowej i centralnej Anglii, między brytyjskim lotnictwem – RAF, niemieckim – Luftwaffe w czasie II. Wojny Światowej. Była to pierwsza kampania toczona wyłącznie z wykorzystaniem lotnictwa.

W Bitwie o Anglię walczyły 4 polskie dywizjony oraz 81 pilotów z Polski za sterami brytyjskich jednostek powietrznych. Polacy zestrzelili lub uszkodzili ponad 200 niemieckich samolotów, co stanowiło około 12% ogólnych strat Luftwaffe w trakcie starć nad Wielką Brytanią. Najbardziej znaną i efektywną polską jednostką biorącą udział w Bitwie o Anglię był 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki, który zanotował około 60 trafień wrogich samolotów. Bohaterstwo Dywizjonu zostało upamiętnione m.in. w książkach, pomnikach, a także filmach fabularnych. Poczta Polska dokłada kolejną cegiełkę w tym zakresie kultywując pamięć i tradycję.

Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej zaznaczył, że "Poczta Polska pełniąc swoją misję społeczną czuje się w obowiązku przypominać o polskich bohaterach i wydarzeniach, które na trwałe zapisały się na kartach historii Polski i świata".

Zarówno znaczek jak i koperta będą z pewnością gratką dla pasjonatów historii lotnictwa, jak też dla filatelistów.


(fot. A.Rogucki/Poczta Polska)

Źródło: Poczta Polska
comments powered by Disqus