PLL LOT nie otrzymały jeszcze odszkodowania od Boeinga

B787 SP-LRA linii lotniczych LOT

W nawiązaniu do depeszy Associated Press i szeregu innych artykułów w prasie światowej, które cytują prezesa Boeinga, Polskie Linie Lotnicze LOT informują, że ich roszczenia dotyczące przymusowego uziemienia samolotów Boeingów 787 Dreamliner, w żadnej mierze nie zostały zaspokojone przez dostawcę tych samolotów.

Rozmowy na temat odszkodowania od Boeinga trwają. Obecnie LOT oczekuje na odpowiedź dotyczącą konkretnych kwot kosztów, które musiał ponieść w związku z dostarczeniem przez amerykańskiego partnera wadliwego sprzętu.

Domagamy się od Boeinga konkretnych sum, które dało się policzyć. Niestety, wszystkich strat wizerunkowych związanych z utratą zaufania części naszych podróżnych nie da się nawet oszacować – powiedział Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu PLL LOT S.A. Ciężko pracujemy teraz nad restrukturyzacją firmy i uziemienie Dreamlinerów było dla nas mocnym i niezawinionym ciosem. Dlatego tej sprawy absolutnie nie odpuścimy – dodaje Mikosz.

Po uziemieniu Dreamlinerów przez amerykańskie FAA (Federal Aviation Administration)16 stycznia 2013 roku, samoloty te wróciły do siatki połączeń LOT-u dopiero 1 czerwca br. Obecnie w barwach polskiego przewoźnika latają 4 Dreamlinery. Piąta maszyna ma zostać odebrana od producenta wkrótce po dokładnym sprawdzeniu niezawodności. Docelowo LOT będzie dysponował 8 tego typu maszynami.

Boeing 787  jest samolotem dalekiego zasięgu (12 000 km) o maksymalnej prędkości przelotowej 875 km/h, długości 57,72 m oraz rozpiętości skrzydeł  60, 13 m. Na jego pokładzie znajduje się 252 miejsc pasażerskich. Samoloty zamówione dla LOT-u mają 3 klasy: Elite Club, Premium Club oraz klasę ekonomiczną. 

Źródło: PLL LOT
comments powered by Disqus