Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sierpniowy Przegląd Lotniczy dostępny w salonach prasowych

Sierpniowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych. W numerze polecamy:

Panthera - nowy gatunek
Ten samolot już od pierwszych wizualizacji wywoływał duże emocje. Śmiała, ostra linia, chowane podwozie - to wszystko zapowiadało interesujące osiągi. Pierwszy prototyp Panthery już lata, a my - jako jedna z pierwszych redakcji magazynów lotniczych -mieliśmy okazję przekonać się w powietrzu co wyszło ze śmiałych planów Pipistrela.

Właśnie przeleciałem Atlantyk...
Przyloty ze Stanów do Europy samolotów general aviation nie są dziś jakimś specjalnym wydarzeniem. Sprawa zaczyna wyglądać nieco inaczej, gdy pilot w trasę wybiera się małą, starą Cessną. Bez medialnego rozgłosu, bez sponsorów, bez obietnic i zapowiedzi - takiego wyczynu dokonał Tomasz Wojtowicz przylatując z Nowego Jorku do Gdańska swoją Cessną 152. Po prostu to zrobił, a nam... "szczęka opadła".

Nie zderzę się, bo...
Latając z różnymi pilotami, rozmawiając z nimi, czy obserwując ich poczynania na radarze i słuchając komunikacji radiowej można dojść do wniosku, że istnieje szereg mitów dotyczących kwestii kolizji w powietrzu. Wraz z Zespołem Latajmy Bezpiecznie demaskujemy je i dajemy pilotom do refleksji czy bezpieczeństwo opierają na racjonalnych przesłankach czy usypiających czujność mitach.

Rajd wielkich jezior
Przez lata Warmia i Mazury zmieniły się w interesujący rejon także z punktu widzenia turystyki lotniczej. Powstają nowe lądowiska, a istniejące poszerzają jakość infrastruktury i usług dla pilotów. To, co lotnikom do zaoferowania ma ten piękny region naszego kraju doskonale widać było podczas VI Międzynarodowego Rajdu Warmii i Mazur.

VOR cz.2
Po omówieniu zasad funkcjonowania systemu VOR pora na omówienie osprzętu na pokładzie statku powietrznego i procedury podejścia wg VOR. Zagadnienia te przedstawia z typową dla siebie dociekliwością Dominik Punda.

Oblot od kuchni
Jak wygląda oblot prototypu? Z jakimi trudnościami musi zmierzyć się konstruktor? O tym wszystkim opowiada inż. Edward Margański, który zakończył pierwsze loty Małgosi IIA. Gratulujemy!

Czyżyny po raz dziesiąty
Małopolski Piknik Lotniczy po raz kolejny zachwycił publiczność. Najciekawsze momenty imprezy przypomina Miłosz Rusiecki.

Naukowo o lotnictwie
16 edycja konferencji "Mechanika w lotnictwie" stała się forum wymiany myśli największych polskich autorytetów naukowych. Najważniejsze tezy przytacza Michał Setlak.

Skoczek na pokładzie
Czy skoczkowie mogą wpłynąć na poziom swojego bezpieczeństwa na pokładzie samolotu? Dlaczego nie ma co obrażać się na stosowanie zasady ograniczonego zaufania? Refleksjami na ten temat dzieli się Grzegorz "Iwan" Kucharczyk.

CSS z Sobieni
We wrześniu w podwarszawskich Sobieniach zapowiada się nie byle gratka dla miłośników historii lotnictwa - piknik lotniczy z udziałem zabytkowych samolotów z całej Polski. Ambasadorem tej imprezy jest latający zabytkowy CSS-13. Przyjrzyjmy się tej rzadkiej dziś konstrukcji i temu jak radzi sobie w powietrzu.

Egzaminator - bezrobotny (?)
Świat lotniczy w Polsce zelektryzowała wiadomość o oświadczeniach o niezatrudnieniu w konkurencyjnym podmiocie lotniczym jakiego żąda ULC od egzaminatorów państwowych. Przytaczamy list czytelnika w tej sprawie oraz wyjaśnienie ULC oraz komentarz prawnika.

A oprócz tego comiesięczna porcja lotniczych aktualności z kraju i ze świata, kalendarium imprez, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego przypominający lotniczą myśl asa myśliwskiego Saburo Sakai i felieton Piotra Długiewicza "Zamiary według sił".

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony