Przejdź do treści
Źródło artykułu

Październikowy Przegląd Lotniczy

Paźdzernikowy Przegląd Lotniczy jest już dostępny w e-kiosku oraz w drodze do salonów prasowych i prenumeratorów. W najnowyszm numerze przeczytacie m.in. o: 

Sport, SportCruiser, a może PS-28 Cruiser 

Czeski SportCruiser znajduje się w pierwszej trójce najczęściej kupowanych samolotów klasy LSA w USA. PS-28 Cruiser to wersja tego samolotu zgodna z europejskimi przepisami CS-LSA, która jest już na wyposażeniu szkół latania w 12 krajach EASA. Od niedawna można go także kupić i serwisować w Polsce. W październikowym Przeglądzie Andrzej Rutkowski przedstawia tę maszynę sugerując, że może ona zastąpić wysłużone Cessny 150 jako samolot do szkolenia podstawowego.

Węzły i stopy w kokpicie

Dlaczego używając na co dzień jednostek metrycznych, w lotnictwie posługujemy się jednostkami imperialnymi? W najnowszym PLAR Krzysztof Krawcewicz przekonuje, że węzły, stopy i stopy na minutę bardzo ułatwiają obliczenia pamięciowe. Kto nie wierzy, niech przeczyta!

Zdrzenie z burzą – analiza wypadku

Jesień to okres, gdy dynamika zjawisk atmosferycznych słabnie, jednak wobec pogody zawsze trzeba zachować pokorę, bez względu na porę roku. O bezwzględnej potędze natury świadczy opisany w PLAR 10/2013 wypadek z września 2006 r., stanowiący dosadną przestrogę przed wchodzeniem w chmury burzowe.

Jak działa ILS

W październikowym wydaniu Przeglądu Jerzy Orkiszewski przystępnie tłumaczy funkcjonowanie ILS – jednego z najważniejszych wynalazków z punktu widzenia bezpieczeństwa latania.

Pora na IR (4) – Podejścia precyzyjne ILS

W poprzednim numerze Przeglądu Lotniczego Dominik Punda omówił podział i elementy podejść IFR, pora przejść do konkretów. Na pierwszy ogień podejście najprostsze – według ILS.

Teresa Pugh – wspomnienie

Krzysztof Krawcewicz wspomina Teresę Pugh, współzałożycielkę i prezes Przeglądu Lotniczego Aviaton Revue Sp. z o.o. która, po długiej walce z ciężką chorobą zmarła 19 września br.

Gwiaździsta Eskadra – pierwszy polski film lotniczy

Czy wiecie, że Janusz Meissner, pilot i pisarz znany wszystkim lotnikom z powieści takich jak „Trzy diamenty”  i „L – jak Lucy” był autorem scenariusza pierwszego polskiego filmu lotniczego „Gwiaździsta Eskadra”? Niestety, po wojnie wszystkie kopie filmu zostały skonfiskowane i dziś dzieło to uważa się za zaginione. Jest jednak szansa, że jeszcze je kiedyś zobaczymy, bo film był przed wojną wyświetlany za granicą... O lotniczej superprodukcji z lat 30. pisze w październikowym PLAR Andrzej Grodzki. 

Bemowo On Air

We wrześniu po raz drugi lotnisko na warszawskim Bemowie gościło piknik lotniczy, zorganizowany z myślą o jego sąsiadach. Na łamach PLAR imprezę relacjonuje Marcin Wiśniewski pisząc, że w porównaniu z poprzednią zdecydowanie nabrała kolorów, a mieszkańcy Bemowa mogą być dumni ze swojego lotniska i jego gospodarzy.

Miejsce magiczne – 50 lat MLP w Krakowie

Obchodzące jubileusz pięćdziesięciolecia krakowskie Muzeum Lotnictwa jest dla polskich lotników jak Mekka – każdy musi je odwiedzić chociaż raz w życiu. W październikowym Przeglądzie Lotniczym Roman Peczka w telegraficznym skrócie prezentuje najciekawsze eksponaty, przedstawiane przez Jana Hoffmanna. Warto o nich przeczytać, a potem wybrać się na Czyżyny!

Lipie – gmina z lotniskiem

Do niedawna mało kto słyszał o śląskiej gminie Lipie, ale dzięki aktywnie działającemu lotnisku Natolin, na którym właśnie odbył się imponujący liczbą uczestników zlot gmina stała się znana w środowisku lotniczym. Miejsce jest przyjazne, a 750-metrowy pas wystarcza na bezpieczne operacje lekkich samolotów. Warto spróbować!

Przystanek Miami

Nawet, jeśli niezałatwione formalności nie pozwolą zaliczyć czasu spędzonego w powietrzu do nalotu, warto wykorzystać okazję, by za niewielką opłatą poczuć smak latania na Florydzie – przekonuje Bogusław Kafarski. Żadnej zbędnej biurokracji, benzyna po jakieś 5 USD za galon... Wnioski nasuwają się same!

Młody duchem

W kwietniu przyszłego roku minie równo 80 lat od chwili, gdy w niebo nad Berlinem wzbił się pierwszy egzemplarz szkolnego Bückera Bü 131 Jungmann. Współczesna replika Jungmanna z rzeszowskiego AirResu to ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą polatać w stylu retro. Wrażeniami z latania tym samolotem dzieli się z Wami na łamach PLAR Marcin Wiśniewski.

Okiem sędziego

Aby przeżyć na zawodach śmigłowcowych ekscytującą sportową przygodę, że niekoniecznie trzeba siedzieć za sterami. Bycie sędzią śmigłowcowym daje możliwość poznania niezwykłych ludzi. W najnowszym Przeglądzie Lotniczym Włodzimierz Sidorczuk pokazuje nam wiropłatowe zmagania okiem sędziego.

Deszczowy trening

Każde zawody to dobra okazja do zdobywania doświadczenia – zwłaszcza na początku kariery. Rozegrane w połowie września w Modlinie pierwsze od wielu lat zawody śmigłowcowe w Polsce, które służyły treningowi pilotów i szkoleniu sędziów, opisuje Jędrzej Wiler.

Juniorzy w Lisich

W drugiej połowie sierpnia na lotnisko Aeroklubu Nadwiślańskiego do Lisich Kątów zjechali się najlepsi juniorzy z całej Polski, by walczyć o tytuł Mistrza Polski w klasach Klub B oraz Standard. Rozegrano też Krajowe Zawody Szybowcowe im. Szczepana Grzeszczyka. Czy walka o miejsca na podium była trudna? Zmagania te relacjonuje Dominik Dąbrowski.

A także, jak co miesiąc, solidna porcja lotniczych aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny, w którym Naczelny pisze o „chuliganieniu z głową” oraz felieton Piotra Długiewicza pod dramatycznym tytułem „Mayday, mayday, mayday!”


Zapraszamy do lektury! 
Redakcja PLAR 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony