Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 12/2020
Źródło artykułu

Grudniowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Grudniowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W grudniowym numerze Przeglądu Lotniczego:

Wiatrakowiec szyty na miarę
Opowiemy wam o Manufakturze Lotniczej, która produkuje wiatrakowce niczym Porsche. Silnik, moc, wnętrze, kolor i wiele więcej składa się w piękną całość. Argon 915 iS - najnowsza produkcja Krzysztofa Wronowskiego jest jak spełnienie marzeń. Więcej informacji o tej maszynie, jej wyposażeniu i osiągach w artykule Andrzeja Rutkowskiego.

„Specjalny” z historią
Czy wiesz czym różni się Gawron od Jaka 12? Wielozadaniowy samolot z lat 60. SP-CHC od lat w służbie Aeroklubu Częstochowskiego. Historię tego samolotu przedstawia Paula Malicka, a o tym jak się lata na PZL - 101 pisze Daniel Janus. Gawron mimo swojego wieku nie wybiera się na emeryturę, dalej będzie holował szybowce i zrzucał skoczków.

Piperem przez Atlantyk
Jakie problemy mogą nas spotkać w locie z Ameryki do Europy? Czyżby pogoda? No nie do końca… O tym jak wyglądało przebazowanie samolotu Piper M350 przez Atlantyk z niewspółpracującym przyrządem pisze Dominik Punda. Artykuł jest opatrzony w piękne zdjęcia, które ukazują jakie niesamowite chwile w powietrzu przeżył autor.

Zadania z liczbą Macha
Zadania obliczeniowe z testu na licencję pilota liniowego ATPL nie jednemu sprawiają kłopot. Tak naprawdę do ich rozwiązania potrzebujemy tylko jednej rzeczy, z którą nie raz mieliśmy do czynienia. Jak to zrobić szybciej, bez zapamiętywania wzorów i przegrzewania mózgu? Odpowiedź w artykule Krzysztofa Krawcewicza.

Opowiem Ci o samolocie
Czy wiesz co znaczy lampka świecąca się na bursztynowy kolor? Albo gdy samolot mówi do pilota „too low”? Tym razem Kamil Iwankiewicz chce się z wami podzielić wiedzą o systemach jakie działają w samolotach. Przybliży wam jak dany system działa, przed czym ostrzega i o czym informuje. Czytając artykuł dowiesz się czym jest m. in. CAS albo Master Caution, co powoduję trzepotanie usterzenia oraz o tym, że każdy przycisk ma swoje nieprzypadkowe miejsce.

Przyleciałeś na Babice
Kolejna, czwarta już część babicologii instruktora Krzysztofa Krawcewicza. W tym odcinku o prowadzeniu korespondencji związanej z odlotem co jest bardzo ważne na lotnisku z dwoma częstotliwościami i ogromnym ruchem. Oprócz tego poruszanie się na ziemi i w powietrzu – start, wyjście z kręgu, opuszczenie ATZ. Każdy pilot planujący odwiedzić lub latać z EPBC powinien przeczytać wszystkie artykuły z tej serii aby zrozumieć zasady jakie tu obowiązują, ułatwi to również współpracę między obsługą naziemną, a załogą.

Z VFR na IFR i odwrotnie
W cyklu „IFR w praktyce General Aviation” Michał Andrzejewski, Grzegorz Knast i Andrzej Rutkowski opowiadają jak bezpiecznie, zgodnie z wszelkimi normami i przepisami przeprowadzić lot ze zmianą warunków jego wykonywania.

Polski Awiator
Lotniczy film fabularny? Tak, choć jego zrobienie jest równie trudne co zbudowanie samolotu. „Polot” to historia o przedsiębiorczości, geniuszu, ryzyku, ciężkiej pracy i drodze do sukcesu, uzupełniona scenami z lotnisk, powietrza i samolotami. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników awiacji. W najnowszym numerze wywiad z reżyserem Michałem Wnukiem przeprowadził Krzysztof Krawcewicz. Serdecznie polecamy naszym czytelnikom.

Wilco z sukcesem
Z powodzeniem udało się Aeroklubowi Krakowskiemu pod patronatem Przeglądu Lotniczego zorganizować drugą edycję warsztatów lotniczych „Wilco – weekend z angielskim”. Takie warsztaty to idealna okazja dla wszytkich, którzy chcą nauczyć się prowadzić korespondencję w języku angielskim i potrenować w prawdziwym locie, a na najlepszego „anglistę” czeka nagroda.

Podsumowanie balonowego sezonu 2020
Pandemia koronawirusa nie powstrzymała baloniarzy przed oderwaniem się od ziemi. Podsumowanie roku uzupełnione przepięknymi zdjęciami opisuje jakie zawody udało się rozegrać  kto zwyciężył oraz jakie zmiany FAI wprowadza na rok 2021 – artykuł i zdjęcia  Ewy Daszewskiej.

A poza tym m.in. felietony Krzysztofa Krawcewicza, Jarosława Czaplickiego, Piotra Długiewicza.

Życzymy miłej lektury

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony