"Wielka wojna: początki lotnictwa wojskowego" dziś w Planete+

Wielka wojna: początki lotnictwa wojskowego (fot. planeteplus.pl)

Dziś (22 listopada) fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowany przez kanał Planete+, program dokumentalny pt. "Wielka wojna: początki lotnictwa wojskowego".

Po panowaniu balonów w powietrzu do końca XIX wieku, a później również sterowców, na początku XX wieku przybył im rywal – lotnictwo. Początki organizacji lotnictwa wojskowego – jako komponentu różnych służb (łączności, saperów itp.) lub wojsk lądowych – przypadają na lata 1910–1911. Wyczyn Louisa Blériota zaktywizował bowiem sztaby generalne i ministerstwa wojny we Francji i Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Rosji. W 1910 zorganizowano wojska aeronautyczne we Francji i w Rosji, a rok później we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii Królewski Korpus Lotnictwa powstał w maju 1912. Natomiast w Niemczech wojskowa służba powietrzna działała od października 1912. Ponadto w latach 1910–1911 we wszystkich tych państwach zostały utworzone wojskowe szkoły lotnicze.

Jaki wpływ na rozwój lotnictwa miała I wojna światowa? I odwrotnie – jak udział samolotów wpłynął na zmagania wojenne? Lotnicy poświęcając życie, zostawili po sobie spuściznę, która trwa po dzień dzisiejszy.

Dokument opowiada o początkach lotnictwa wojskowego, za które bezdyskusyjnie uznać należy czas I wojny światowej. Samoloty na początku pełniły rolę zwiadowczą – tylko tak można było dowiedzieć się, gdzie znajduje się wróg i jakie ma plany. Jak jednak piloci przekazywali informacje, skoro ich maszyny nie były wyposażone w radia? Jak rozwijała się budowa samolotów, jak trenowano pilotów, jak zmieniała się ich rola i finalnie – jak kształtowało się lotnictwo wojskowe?

Na te pytania odpowiedzi poszukuje dokument emitowany w Planete+ dziś, 22 listopada br. o godz. 22:00. Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia programu.
Ci, którzy nie zdążą, będą mogli zobaczyć program wpiątek, 23 listopada br. o godz. 15:00 oraz w czwartek, 29 listopada br. o godz. 21:00.

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus