O najsłynniejszych brytyjskich bazach lotniczych dziś w Planete+

Dostosowanie karabinów maszynowych na samolocie Spitfire w Biggin Hill (fot.Miller (Plt Off)/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Dziś (23 listopada) fani lotnictwa będą mogli zobaczyć drugi odcinek programu dokumentalnego Andre Holzingera o najsłynniejszych brytyjskich bazach lotniczych. Z filu dowiemy się czy bitwy lotnicze wygrywa się wyłącznie dzięki umiejętnościom pilotów, a także jaką rolę w zwycięstwie odgrywają bazy lotnicze.

"Najsłynniejsze brytyjskie bazy lotnicze" to historia dziesięciu wyspiarskich centrali, które odegrały kluczową rolę w najważniejszych starciach powietrznych podczas I i II wojny światowej.

Pierwszym przystankiem było Biggin Hill – lotnisko, które wsławiło się podczas II wojny światowej. Jest synonimem Bitwy o Anlię. Dziś o pilotach którzy stąd startowali możemy przeczytać w podręcznikach historii. W pierwszym odcinku widzowie poznali pierwszy system obrony radarowej. Zobaczyli ikony lotnictwa. Sprawdzili siły rażenia broni montowanej na samolotach Spitfire i Hurricane.

O tym, że w 1917 roku zbudowano tu lotnisko zadecydowało ukształtowanie terenu. Najpierw powstało miejsce testowe. Teren był ogromny 32 hektary powierzchni. 200 metrów n.p.m. Komunikację między pilotem a wieżą kontrolną umożliwoiała nowa technologia. Kiedy samolot lądował musiał nieco unieść nos i przelecieć nad niewielkim wzniesieniem, które zaczęto nazywać "brzuchem". Biggin Hill powstało tuż przed I wojną światową ale istotną rolę lotnisko odegrało dopiero w latach czterdziestych. Stało się bardzo ważne. Było najsłynniejszyn na świecie lotniskiem, w którym stacjonowały myśliwce. Ponad 1400 zestrzelonych samolotów wroga. Londyn był otoczony bazami, z których startowały myśliwce. To lotnisko miało chronić przed atakiem z południa. Obecnie, tak jak i w przeszłości, na Biggin Hill panuje duży ruch.

Z filmu dowiemy się jak bazy lotnicze działały w przeszłości i jaki to miało wpływ na naszą przyszłość. Zapraszamy na program o lotniskach, które zmianiły bieg historii. "Najsłynniejsze brytyjskie bazy lotnicze" to wciągający dokument, nie tylko dla miłośników lotnictwa.

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia 2 odcinka programu na antenie Planete+ w piątek, 23 listopada br. o godz. 16:00. Trzeci odcinek będzie wyemitowany w poniedziałek, 26 listopada o godzinie 16:10, a czwarty we wtorek, 27 listopada o godzinie 16:10.

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus