Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wycieczka szkolna na ORLIKU 6

W czwartek 21 stycznia 2015 roku polskich żołnierzy wykonujących swoje zadania w ramach misji ORLIK 6 odwiedziła grupa dzieci ze szkoły Ringuvos w Siauliai.

Wizyty grup szkolnych z różnych rejonów Litwy stały się już tradycją w trakcie pełnienia misji przez polskich żołnierzy.

Począwszy od pierwszego polskiego kontyngentu wojskowego ORLIK 1, wycieczki te przybrały charakter niemal regularnych cotygodniowych odwiedzin. W trakcie takich wizyt młodzi ludzie dowiadują się w jakim celu ta misja została utworzona i jakie zadania wykonują polscy żołnierze.

Oczywiście największą atrakcją dla odwiedzjących jest zapoznanie się z polskim wyposażeniem, ze szczególnym uwzględnieniem samolotów MIG-29 M. Dla zdecydowanej większości odwiedzających naszą bazę jest to pierwsza okazja do obejrzenia z bliska i "dotknięcia" prawdziwego samolotu bojowego oraz do zapoznania się z jego podstawowymi parametrami technicznymi.

kpt. Janusz Szczypiór


Samolot myśliwski MiG-29 to maszyna naddźwiękowa, przystosowana do realizacji zadań w dzień i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych. MiG-29 jest przeznaczony do prowadzenia walk powietrznych na bliskich i średnich odległościach oraz w ograniczonym zakresie do zwalczania celów naziemnych i nawodnych. Jest wyposażony w dopplerowską stację radiolokacyjną pozwalającą na wykrywanie, śledzenie i zwalczanie celów powietrznych, również znajdujących się na tle ziemi. W skład systemu celowniczo - nawigacyjnego OEPRNK-29 wchodzi stacja optoelektroniczna KOŁS z dalmierzem laserowym i termolokatorem. Istotnym elementem zwiększjącym możliwości zwalczania celów powietrznych jest nahełmowy wskaźnik celów.

Po wejściu Polski do NATO samoloty MiG-29 otrzymały wyposażenie umożliwiające bezpieczne wykonywania lotów w przestrzeni międzynarodowej. Samoloty otrzymały system nawigacji Rockwell Collins ANV-241MMR VOR/ILS oraz AN/ARN-153 (TCN 500) TACAN, (cywilny) odbiornik GPS Trimble 2101AP, urządzenie ostrzegania o opromieniowaniu wiązką radarową Thompson-CSF SB-14, polski system identyfikacji swój-obcy (IFF) Radwar SC-10 Supraśl, cyfrowy pulpit sterowania R-862 do radiostacji VHF/UHF Unimor-Radiocom RS 6113-2 oraz światła antykolizyjne.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony