Wypadek paralotni w locie bez uprawnień - raport PKBWL

Paralotnia - tandem - na niebie (fot. wniebowzieci.pl)

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport o wypadku paralotni tandem (brak danych o rodzaju statku powietrznego), do którego doszło 28 czerwca 2015 r. w miejscowości Trzęsacz. W wyniku zdarzenia pasażerka doznała poważnych obrażeń ciała.

W informacji o zdarzeniu 1217/15 czytamy:

„Na plaży grupa pilotów paralotniowych oferowała odpłatne loty w tandemie. Kobieta spacerująca wraz z rodziną zdecydowała się na skorzystanie z oferowanej usługi.

Po starcie spod klifu po około 10 sekundach od oderwania się od ziemi gdy, skrzydło paralotni znajdowało się około 1m ponad krawędzią klifu najprawdopodobniej nastąpiło podwinięcie boczne z lewej strony i dowrót paralotni do ściany klifu. Pilot zaciągnął prawą linkę sterowniczą, w tym czasie linki lewego stabilizatora zahaczyły o wystające z klifu korzenie. Paralotnia odwróciła się w stronę klifu i pasażerka oraz pilot zderzyli się z jego ścianą.

Pasażerka doznała poważnych obrażeń ciała w postaci złamania dwukostkowego podudzia prawego ze zwichnięciem w stawie skokowym.

Pilot paralotniowy, mężczyzna lat 33, w dniu zdarzenia nie posiadał ważnego świadectwa kwalifikacji pilota paralotni - ważność wygasła w dniu 08.12.2010 r. Pilot nigdy nie posiadał uprawnień do wykonywania lotów w tandemie (TANDEM), a wpis w świadectwie dotyczył uprawnień do wykonywania przeglądu przedlotowego (PDI).

Zgodnie z oświadczeniem przekazanym przez pilota w chwili wypadku nie posiadał on karty paralotni wymaganej dla paralotni używanej w locie z pasażerem.”


Informacja o zdarzeniu 1217/15

Źródło: PKBWL
comments powered by Disqus