Raport wstępny PKBWL dotyczący wypadku szybowca MDM-1M FOX

Wypadek szybowca MDM-1M FOX

W dniu 11.07.2017 r. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny dotyczący wypadku z udziałek szybowca MDM-1M FOX, znaki rejestracyjne SP-8000 i samolotu Jak-12A, znaki rejestracyjne SP-YWZ, który wydarzył się 25.06.2017 r. w Krakowie. W wyniku zdarzenia szybowiec został poważnie uszkodzony.

W raporcie 1302/17 czytamy:

"Zespół samolot-szybowiec wystartował z lądowiska EPKC w celu przebazowania szybowca na lotnisko EPKP. Po starcie zespół wznosił się po prostej z prędkością ok. 130 km/h. Na wysokości ok. 50 m AGL samolot holujący odchylił kierunek lotu w lewo w celu ominięcia przeszkód.

Na wysokości ok. 100 m AGL pilot samolotu zaobserwował silne wibracje, spadek mocy i nierówną pracę silnika więc przez radio podał komendę „FOX wyczepiaj się”. Potwierdził to przechylając samolot ze skrzydła na skrzydło. Następnie, zabezpieczając prędkość samolot holujący kontynuował ze zniżaniem zakręt w lewo do lotniska, a pilot szybowca mimo sygnałów holownika nie wyczepił liny holowniczej. Po ok. 30 s kiedy pilot samolotu rozpoczął gwałtowny dowrót do lotniska nastąpiło zerwanie bezpiecznika liny.

Wtedy pilot szybowca wykonał dowrót do pasa i na dużej prędkości zniżył się do lądowania z wiatrem. Szybowiec przyziemił na pasie betonowym ze schowanym podwoziem, a na końcu pasa uderzył w drzewo poważnie uszkadzając się. Pilot nie odniósł obrażeń, ale został przewieziony do szpitala na obserwację.

Pilot samolotowy po próbie lądowania z wiatrem przeszedł na drugi krąg i następnie bezpiecznie wylądował."


Raport wstępny 1302/17

Źródło: PKBWL
comments powered by Disqus