Już za tydzień X Małopolski Piknik Lotniczy

Atrakcje X Małopolskiego Pikniku Lotniczego

Już po raz dziesiąty w ostatni weekend czerwca tereny dawnego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny ożywają i przypominają sobie swoje niegdysiejsze przeznaczenie. Czerpiąc ze skarbca najlepszych lotniczych tradycji tworzymy imprezę mającą na celu nie tylko przybliżenie historii i dziedzictwa Polskich Skrzydeł szerokiej publiczności, ale również zapewniającą dobrą zabawę dla całej rodziny, spełniając najlepsze oświeceniowe wzorce: bawić ucząc, uczyć bawiąc.

O popularności naszej idei świadczą liczby – Małopolski Piknik Lotniczy to największe w naszym kraju cywilne pokazy lotnicze, jedna z największych imprez rodzinnych, gromadząca ponad 40 tysięcy widzów każdego roku. To możliwość podziwiania niesłychanego kunsztu pilotów akrobacyjnych a także niecodzienna szansa obejrzenia dynamicznych i statycznych prezentacji wielu współczesnych oraz historycznych statków powietrznych. To również historyczne inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych, prezentacje sprzętu wojskowego, wesołe miasteczko, stoiska gastronomiczne, handlowe i wystawowe.

W ten szczególny X Małopolski Piknik Lotniczy dokładamy wszelkich starań, żeby podkreślić nasz jubileusz. Przez cały weekend będą trwały pokazy na ziemi i w powietrzu. Po raz pierwszy nad Krakowem pojawi się latająca legenda II wojny światowej – myśliwiec Supermarine Spitfire. Samolot jest znany z bitwy o Anglię. Zobaczymy późniejszą wersję – XVI – prawie dokładnie taką, jaką możemy oglądać na co dzień w Muzeum. Egzemplarz, który pojawi się nad Krakowem będzie w malowaniu 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego, konkretnie maszyny ZF-U Jerzego Główczewskiego. Znany z poprzedniej edycji Pikniku pilot, autor wspomnień Wojak z przypadku, wykonał 100 lotów bojowych w tej jednostce, zestrzeliwując 1 Fw 190.

Swoje powietrzne umiejętności zaprezentują jedni z najlepszych pilotów akrobacyjnych: wielokrotni mistrzowie świata Jurgis Kairys (wraz z zespołem) oraz Jerzy Makula, słynne polskie grupy akrobacyjne „Żelazny” oraz „Biało-Czerwone Iskry”, a sam start imprezy uświetni grupowy skok spadochroniarzy z Sekcji Spadochronowej WKS „Wawel”. Na pewno nie zabraknie też innych atrakcji oferowanych przez liczne i różnorodne stanowiska handlowo-wystawiennicze.

Zapraszamy do spędzenia z nami jedynego takiego weekendu w roku w Krakowie i w Małopolsce.

Więcej informacji dostępnych na stronie www.pikniklotniczy.krakow.pl

Źródło: pikniklotniczy.pl
comments powered by Disqus