Więcej pasażerów korzysta z wrocławskiego lotniska

Prawie 200 tys. pasażerów skorzystało z wrocławskiego lotniska w lipcu 2010 r. To o prawie jedną trzecią więcej niż rok temu i najwięcej w historii portu na Strachowicach. Jak poinformowała PAP we wtorek Sylwia Chmielarz z wrocławskiego lotniska, port zanotował w lipcu prawie 30-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego w porównaniu z sytuacją sprzed roku."Wynik jest także lepszy o 18,5 proc. w odniesieniu do danych sprzed dwóch lat, kiedy ruch lotniczy w Polsce przeżywał hossę. Wszystko wskazuje na to, że mamy boom na latanie większy, niż w okresie największego wzrostu gospodarczego" - powiedział Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Dużym wzrostem liczby pasażerów we Wrocławiu mogą pochwalić się tani przewoźnicy. Według Chmielarz udało się im w lipcu obsłużyć o połowę więcej pasażerów, niż rok wcześniej. Z lotów czarterowych skorzystało we Wrocławiu 11 proc. pasażerów więcej niż przed rokiem. O ponad jedną piątą podróżnych więcej podróżowało na trasach krajowych."To efekt wprowadzenia przez LOT promocyjnych stawek na połączenia do Warszawy" - mówił Kuś. Dodał, że ceny biletów lotniczych porównywalne albo wręcz niższe od kosztów podróży koleją przekonały Polaków, że latanie może być tanie.

Wśród kierunków zagranicznych rozkwit zanotowały połączenia do typowo wakacyjnych destynacji. W lipcu 2010 r. do miast włoskich i hiszpańskich poleciało o 15 tys. pasażerów więcej niż przed rokiem - mówiła Chmielarz. Od stycznia wrocławskie lotnisko obsłużyło 919 tys. pasażerów. "Czekamy na milionowego podróżnego, który powinien pojawić się w pierwszej połowie sierpnia" - zapowiedział prezes Portu Lotniczego Wrocław. W ubiegłym roku milionowy pasażer na Strachowicach został odprawiony we wrześniu. Po raz pierwszy wrocławskie lotnisko przekroczyło milion podróżnych trzy lata temu, w październiku 2007 r."Z wrocławskiego lotniska korzysta rekordowa liczba pasażerów, m.in. dlatego, że w okresie wiosenno-letnim przewoźnicy uruchomili dużo połączeń. Wrocław zdobył w marcu bazę operacyjną Wizzair. Linia otworzyła nowe, atrakcyjne turystycznie, kierunki, m.in. rejsy do Forli, Oslo oraz do Eindhoven, skąd niedaleko do Amsterdamu. Linia Ryanair w okresie wakacyjnym postawiła na połączenia hiszpańskie z Wrocławia. Jednocześnie w dobrej kondycji utrzymują się połączenia brytyjskie i irlandzkie. Tego lata Wrocław ma 31 połączeń regularnych do 26 portów w 23 krajach. To także rekordowo rozbudowana oferta" - opowiadała Chmielarz.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, w odległości ok. 10 km od centrum miasta, w pobliżu budowanej Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą będzie można się dostać na lotnisko m.in. z autostrady A4. Oferuje regularne połączenia lotnicze z 31 portami europejskimi, m.in. z Paryżem Beauvais, Mediolanem, Brukselą i Oslo Torp. W roku 2011 Port Lotniczy Wrocław powiększy się o nowy terminal. Przepustowość wyniesie wtedy ponad 3,5 mln pasażerów rocznie, docelowo będzie można obsłużyć 7 mln osób.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus