Przejdź do treści
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)
Źródło artykułu

Węgry przystąpią do Europejskiej Agencji Kosmicznej

Węgry podpisały we wtorek umowę o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Po jej ratyfikacji staną się 22 krajem należącym do ESA. Polska jest członkiem ESA od 2012 roku.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w Pałacu Sztuki w Budapeszcie. Wzięli w niej udział Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny ESA oraz Ákos Kara z Ministerstwa Rozwoju Narodowego. Obecny był też szef Węgierskiego Biura Kosmicznego oraz ambasadorowie niektórych krajów członkowskich ESA.

Węgry współpracują z ESA od 1991 roku. Współpraca zacieśniła się w 2003 roku, po podpisaniu umowy nadającej Węgrom status European Cooperating State (ECS), a teraz kraj stanie się pełnoprawnym członkiem agencji.

Europejska Agencja Kosmiczna jest międzynarodową organizacją zrzeszającą kraje europejskie, przeznaczoną do eksploracji przestrzeni kosmicznej. Siedziba ESA znajduje się w Paryżu. Agencja powstała 30 maja 1975 roku na mocy konwencji międzynarodowej. Powstała jako połączenie Europejskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ESRO) i Europejskiej Organizacji Rozwoju Rakiet Nośnych (ELDO).

Całkowity budżet ESA w roku 2014 wyniósł 4,1 miliarda euro. Agencja zatrudnia około 2000 pracowników, ale dużo więcej osób pracuje w różnych firmach współpracujących z ESA, w sektorach przemysłu kosmicznego, przemysłu nowoczesnych technologii i innych działach gospodarki oraz w instytutach naukowych i technicznych.

Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej od listopada 2012 r. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony