Przejdź do treści
Źródło artykułu

Warszawskie lotnisko redukuje emisję CO2

Warszawskie lotnisko Chopina chce zmniejszyć emisję szkodliwych substancji na terenie portu. W tym celu do końca listopada ma zostać opracowana mapa stężenia tych zanieczyszczeń; na jej podstawie będą wprowadzone ulepszenia."Rozpoczynamy projekt, którego celem jest redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza. Na lotnisku zostaną zainstalowane czujniki, które na stałe będą monitorować rozprzestrzeniania się substancji szkodliwych" - powiedział we wtorek PAP rzecznik lotniska Przemysław Przybylski.

W modelu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń na terenie lotniska i wokół niego uwzględnione będą stężenia: tlenku i dwutlenku węgla, tlenków azotu, tlenku siarki, pyłu i lotnych związków organicznych. Dane, które port uzyska, pozwolą prognozować emisje szkodliwych substancji w kolejnych latach.

"Zmienimy organizację pracy na lotnisku, w taki sposób, aby emisja tych zanieczyszczeń była mniejsza. Np. próbując przeorganizować drogi kołowania dla samolotów, aby ograniczyć przedostawanie CO2 z silników maszyn poza teren portu" - powiedział Przybylski.

Według szacunków IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) emisja dwutlenku węgla z całego sektora transportu lotniczego stanowi ok. 2 proc. globalnej emisji, z czego 5 proc. pochodzi z działalności operacyjnej lotnisk.

Wiele portów podejmuje działania zmierzające do redukcji CO2. Od czerwca 2009 r. 22 porty lotnicze z 12 krajów europejskich, obsługujące łącznie 26 proc. ruchu pasażerskiego w Europie, przystąpiły do tej inicjatywy. Wśród nich są lotniska: w Paryżu, Brukseli, Frankfurcie, Amsterdamie i Sztokholmie. Do tej pory porty lotnicze zmniejszyły emisję CO2 do powietrza o ponad 410 tys. ton.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. W 2009 r. obsłużyło ok. 8,3 mln pasażerów, a od stycznia do sierpnia br. 5,85 mln osób.


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony