Przejdź do treści
VI Małopolski Piknik Lotniczy
Źródło artykułu

W Krakowie otwarto wystawę samolotów NATO

Samoloty F-16, Lockheed i Mirage, a także weterana wojny wietnamskiej Corsair II oraz samolot Tu-134, na pokładzie którego przyleciała kiedyś do polski ABBA, można od czwartku oglądać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.Siedem nowych eksponatów zaprezentowano w ramach otwartej w czwartek wystawy "Między Wschodem a Zachodem - Wystawa samolotów NATO 1949-2009”.

Tylko samolot F-16, wypożyczony z duńskich sił powietrznych, po dwóch miesiącach opuści Polskę. Pozostałe samoloty, pozyskane w darze lub w drodze wymiany, pozostaną w stałej ekspozycji muzeum.Wystawa zorganizowana została z okazji 60. rocznicy istnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego i 10. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.

"Po raz pierwszy mamy okazję zaprezentować samoloty, które kiedyś pozostawały w służbie państw NATO. Udało nam się zebrać ciekawą kolekcję sztandarowych samolotów, które kiedyś były przeciwnikami Układu Warszawskiego" - powiedział PAP Piotr Łopalewski z Muzeum Lotnictwa Polskiego.Jak poinformował, na wystawie zaprezentowano m.in. amerykański myśliwiec odrzutowy Lockheed F-104, nazywany "pociskiem z człowiekiem w środku", o skrzydłach tak ostrych, że obsługa musiała nosić specjalne rękawice, by nie poranić rąk, i prędkości dwukrotnie przekraczającej prędkość dźwięku. Samolot otrzymano w darze od włoskich sił powietrznych.

W ekspozycji na świeżym powietrzu znajduje się także francuski Mirage 5, uzyskany w drodze wymiany za śmigłowiec Mi-2 z Królewskiego Muzeum Sił Zbrojnych w Brukseli, a także amerykański samolot szturmowy Corsair II. Ten weteran wojny wietnamskiej spędził kilka lat w magazynie armii amerykańskiej, a potem został przekazany Portugalii. Muzeum Portugalskich Sił Powietrznych przekazało go do krakowskiej placówki za samolot MiG-21 PFM.

Nad ekspozycją góruje radziecki samolot komunikacyjny Tu-134, drugi z kolei odrzutowiec w Polsce o nazwie Józef Bem. Muzeum posiada film dokumentujący, że na pokładzie tego samolotu przyleciała do Polski szwedzka grupa ABBA. Zwieńczeniem wystawy jest samolot F-16, wypożyczony na dwa miesiące przez duńskie siły zbrojne. W Danii samolot jest ruchomą stacją rekrutacyjną i pomaga w nakłanianiu młodych ludzi do wstępowania do lotnictwa wojskowego.

Ekspozycję wzbogaca wystawa sztuki lotniczej "NATO-Art", a także interaktywna wystawa poświęcona "zimnej wojnie" - "NATO vs Układ". Okazją do zwiedzenia wystawy podczas weekendu będzie VI Małopolski Piknik Lotniczy.

Jak zapowiadają organizatorzy, największymi atrakcjami pikniku będą pokazy akrobacji w wykonaniu mistrzów akrobacji powietrznej na różnych typach statków powietrznych. Główną gwiazdą będzie litewski pilot Jurgi Kairys, jeden z najlepszych i najbardziej widowiskowo latających akrobatów na świecie. Nie zabraknie też polskich mistrzów - wystąpi m.in. wielokrotny mistrz świata Jerzy Makula, obecnie prezes Aeroklubu Polskiego, a także akrobata samolotowy i stały uczestnik Pikniku Marek Szufa.

Na ziemi grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują inscenizacje bitew II wojny światowej, z wykorzystaniem autentycznego umundurowania, broni i pojazdów z tego okresu.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ma w zbiorach ponad 200 samolotów, śmigłowców i szybowców, z czego ok. 20 to egzemplarze jedyne na świecie. Placówka jest jedynym muzeum lotnictwa w Polsce. Od 2003 r. organizuje doroczne pikniki z pokazami samolotów, które startują z muzealnego pasa startowego. Podziwia je ok. 50 tys. osób.

Lotnisko Rakowice-Czyżyny powstało jako jedno z pierwszych w Europie. Po przejęciu go od zaborców w 1918 r. stało się pierwszą bazą lotniczą RP.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotniska
W niedzielę, 29 maja 2022 r. o godz. 16:00 na lotnisku w Chrcynnie odbędą się Mistrzostwa Aeroklubu Warszawskiego dla Juniorów Młodszych – Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start.
lotniska
Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki to z całą pewnością najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego, której 59 edycja odbędzie się pod koniec maja br. Jej początek sięga 1929 r., kiedy to w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego,...
lotniska
W dniach od 24 kwietnia do 5 maja br. w Prievidzy (Słowacja) trwała rywalizacja podczas Krajowych Zawodów Szybowcowych "Glide Challenge Cup GSS Prievidza 2022" w klasach: Club, 15m, Combi. Obsada była topowa. Wystarczy powiedzieć że w klasie Combi startowało kilku mistrzów...
lotniska
Aeroklub Gdański zaprasza skoczków spadochronowych do udziału w Zawodach Spadochronowych o Puchar Zatoki Gdańskiej na Celność Lądowania, które zostaną rozegrane w dniach 29-31 lipca 2022 r. na lotnisku Pruszcz Gdański.

Nasze strony