W czwartek nadanie lotnisku Katowice imienia Wojciecha Korfantego

Port Lotniczy Katowice - widok na płyty lotniska o zachodzie słońca (fot. From The Sky)

Port lotniczy Katowice będzie nosił imię dyktatora III Powstania Śląskiego i śląskiego polityka okresu międzywojennego Wojciecha Korfantego. Na czwartek zaplanowano uroczystość nadania lotnisku imienia – z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wizytę prezydenta Dudy w Pyrzowicach na „uroczystości nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego” zapowiedziała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Jak zaznaczono, podczas uroczystości o godz. 13. nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Jak powiedział PAP Piotr Adamczyk z biura prasowego lotniska, tablica zostanie odsłonięta w nowym łączniku pomiędzy głównym terminalem odlotów B (proces inwestycyjny przebudowy i rozbudowy terminala B właśnie dobiega końca; jego oddanie do użytku planowane jest na lipiec br.), a terminalem przylotów C. Gospodarzem wydarzenia będzie samorząd woj. śląskiego.

W procedurze nadania lotnisku imienia Korfantego radni woj. śląskiego złożyli wniosek (w przyjętym oświadczeniu) we wrześniu ub. roku. Woj. śląskie jest mniejszościowym właścicielem zarządcy katowickiego lotniska, spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze; dysponuje blisko 35 proc. udziału w jego kapitale. Ponad 42 proc., ma koncern Węglokoks, ponad 17 proc. ma PP „Porty Lotnicze”, blisko 5 proc. miasto Katowice, pozostałą część – inne samorządy oraz izby gospodarcze, spółki i osoby fizyczne.

Czwartkowa uroczystość wpisze się w trwające w regionie i w kraju obchody 100. rocznicy powstań śląskich i będącego ich następstwem przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Zwieńczy też wieloletnią dyskusję o nadaniu katowickiemu lotnisku patrona.

Wśród pojawiających się na przestrzeni lat m.in. w regionalnej prasie propozycji potencjalnych patronów wymieniano – obok Korfantego – np. XIX-wiecznego przemysłowca Karola Godulę. W 2008 r. o uhonorowanie w ten sposób Jana Kiepury apelowały środowiska związane z Sosnowcem, z którego słynny śpiewak pochodził. W 2014 r., po śmierci Wojciecha Kilara, z koncepcją uczynienia patronem portu wybitnego kompozytora wystąpił Światowy Kongres Kresowian.

Władze lotniska już kilkanaście lat temu sygnalizowały, że wcześniejsza oficjalna nazwa: Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach – z punktu widzenia promocji i tworzenia wizerunku lotniska nie była dobra. Dlatego m.in. w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych powstał projekt nowego loga, w którym użyto nazwy „Katowice Airport”.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych, jednak ze względu na pandemię było to 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Zmarły blisko 82 lata temu Wojciech Korfanty był niepodległościowym Górnego Śląska. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o przynależności państwowej Górnego Śląska, stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Powstanie przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce Wojciech Korfanty był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa, a także przeciwnikiem politycznym Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej.

Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami wyemigrował do Pragi. Gdy w kwietniu 1939 r. wrócił do Polski, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Pomimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Niespełna miesiąc później zmarł. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną.

W czwartek po południu Andrzej Duda ma również wziąć udział w koncercie z okazji 100-lecia powstań śląskichw wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – w siedzibie zespołu w Koszęcinie.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus