W Bydgoszczy rozpoczęto serwisowanie samolotów F-16

F-16 Jastrząb Sił Powietrznych RP

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy rozpoczęły serwisowanie samolotów F-16 w ramach kontraktu na lata 2013-2014, którego wartość wynosi ponad 16 mln zł - poinformował PAP rzecznik firmy Piotr Rutkowski.

"Kontrakt jest uwieńczeniem naszych wieloletnich starań i przygotowań do serwisowania samolotów F-16. Zakłady zostały zmodernizowane, m.in. powiększono hangary, wprowadzono specjalistyczne wyposażenie. Nasi pracownicy przeszli przeszkolenie pod okiem specjalistów Lockheed Martin" - podkreślił Rutkowski.

W zakres przewidzianych prac serwisowych F-16 w WZL nr 2 obejmuje m.in. układy hydrauliczne i pneumatyczne, instalacje paliwowe, podwozia, a także częściowo awionikę i elektronikę.

Obecnie w zakładach remontowane są koła podwozia głównego F-16, które zostały zdemontowane i przesłane do Bydgoszczy. Rzecznik WZL nr 2 zaznaczył, że nie zawsze zachodzi konieczność, aby samolot musiał przylatywać do Bydgoszczy, a wystarczy przekazanie do naprawy konkretnych agregatów i podzespołów. W razie potrzeby pracownicy zakładów będą wykonywać prace w bazach, w których stacjonują F-16.

Kontrakt obejmuje serwisowanie 48 samolotów F-16 polskich sił zbrojnych z baz w Krzesinach i Łasku.

WZL nr 2, oprócz F-16, prowadzi serwis samolotów transportowych C-130 Hercules, myśliwców MiG-29 i szturmowo-bombowych Su-22. Zakłady również realizują kontrakt na modernizację samolotów MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, który obejmuje m.in. wymianę urządzeń analogowych na cyfrowe, zastępowanie mechanicznych platform żyroskopowych na urządzenia oparte na technologii laserowej, montowanie ciekłokrystalicznych, na których będą wyświetlane mapy w wersji cyfrowej.(PAP)

rau/ itm/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus