USA: zmarł astronauta Alan Bean, czwarty człowiek na Księżycu

Alan Bean (fot. NASA)

Astronauta Alan Bean – czwarty człowiek, który postawił stopę na Księżycu – zmarł w sobotę w Houston w wieku 86 lat "po krótkiej chorobie" – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Alan L. Bean urodził się w Wheeler w Teksasie. Ukończył Liceum Paschalne w Fort Worth w Teksasie. W 1955 roku Bean otrzymał tytuł inżyniera aeronautyki na University of Texas.

Był studentem Navy ROTC, gdzie służył po ukończeniu studiów. Po ukończeniu szkolenia lotniczego spędził cztery lata w eskadrze odrzutowców, a następnie uczęszczał do szkoły pilotów. Latał jako pilot testowy na kilku typach samolotów, zanim został wybrany do trzeciej grupy astronautów NASA w październiku 1963 roku. Służył jako wsparcie dla członków załogi w Gemini 10 i Apollo 9.

5 października 1967 r. w wypadku lotniczym zginął astronauta Clifton Williams – pilot modułu księżycowego rezerwowej załogi statku Apollo 9. W konsekwencji na jego miejsce został wyznaczony Bean. 10 kwietnia 1969 r. po zakończonym w marcu 1969 locie Apollo 9 Beanowi powierzono obowiązki pilota modułu księżycowego podczas planowanej na jesień, drugiej załogowej misji na Księżyc.

W dniach 14–24 listopada 1969 wziął udział w misji Apollo 12. 19 listopada stanął na powierzchni Księżyca.

W wywiadzie dla NASA w 2008 roku, Bean powiedział, że chodzenie po księżycu było jedną z najbardziej zabawnych rzeczy, które zrobił.

W 1973 r. dowodził drugim amerykańskim lotem załogowym na pierwszą stację orbitalną USA – Skylab. Podczas tamtej misji okrążał Ziemię przez 59 dni.

W sumie Bean spędził 69 dni w przestrzeni kosmicznej, w tym 31 godzin na Księżycu.

W filmach poniżej NASA wspomina astronautę Apollo 12 Alana Beana, który chodził po Księżycu w 1969 r., Dowodził drugą ekipą Skylab w 1973 r. I odszedł na emeryturę, by namalować niezwykłe światy i widoki, które widział jak żaden inny artysta.


 
Źródło: PAP
comments powered by Disqus