Przejdź do treści
LPR, logo
Źródło artykułu

Szczecin: wybudują całodobowe lądowisko

Przy Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie powstanie pierwsze w Zachodniopomorskiem całodobowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych.

Jak poinformowała Joanna Woźnicka, rzecznik szpitala, lecznica podpisała już umowę z Ministerstwem Zdrowia na finansowanie inwestycji. Lądowisko umożliwiające śmigłowcom lądowanie przez całą dobę ma powstać do końca 2010 r.

Woźnicka dodała też, że obecnie trwają procedury przetargowe i dopiero po ich zakończeniu znana będzie cena budowy obiektu.

Rzeczniczka podkreśliła, że dla szpitala jest to bardzo istotna inwestycja.

– W ub. r. na starym przyszpitalnym lądowisku śmigłowce pogotowia lądowały 230 razy, w tym roku już 99 razy. Ze względu na brak oświetlenia loty mogły się odbywać tylko w dzień. Bo zakończeniu inwestycji będziemy mogli przyjmować znacznie więcej pacjentów przewożonych drogą powietrzną – zapewnia Woźnicka.

W Szpitalu Klinicznym nr 1 mieści się centrum leczenia urazów wielonarządowych, które przyjmuje najciężej poszkodowanych w wypadkach pacjentów z całego województwa zachodniopomorskiego.

Szczeciński obiekt będzie jednocześnie pierwszym w regionie całodobowym lądowiskiem. Obecnie najbliższe znajduje się w Wejherowie w Pomorskiem.

Woźnicka powiedziała, że lądowisko ma zostać wybudowane od podstaw tuż przy szpitalu, ale w innym miejscu niż to dotąd wykorzystywane, na którym – ze względu na ukształtowanie terenu i pobliskie drzewa – trudno jest lądować.

W Polsce jest obecnie 16 lądowisk przyszpitalnych, spełniających wszystkie normy.

– Obecnie nasze helikoptery latają tylko od świtu do zmierzchu, ponieważ dysponujemy jeszcze starym sprzętem, śmigłowcami Mi-2, które nie są przystosowane do lotów nocnych – powiedziała Justyna Sochacka, rzecznik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dodała, że sprzęt jest sukcesywnie wymieniany i do końca roku w pogotowiu mają latać 23 Eurocoptery, które trafiły już do baz w Szczecinie, Gdańsku, Krakowie i Warszawie. W tych bazach planowane jest wydłużenie dyżurów do 24 godzin.

Pogotowie zwróciło się do władz wszystkich gmin w kraju o podanie miejsc, na których możliwe jest nocne lądowanie. Mogą to być np. boiska szkolne, na których przy odpowiednim oświetleniu i zabezpieczeniu przez straż pożarną będą mogły lądować śmigłowce. Po sprawdzeniu zaproponowanych lądowisk pogotowie wprowadzi je do swojej bazy miejsc, w których można lądować również nocą.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony