Przejdź do treści
Źródło artykułu

Studenci Politechniki Wrocławskiej wezmą udział w zawodach konstruktorów w USA

Samolot o nazwie "Vratislavia" skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej wystartuje w dorocznych międzynarodowych zawodach lotniczych SAE Aero Design West w USA. Rywalizacja będzie się toczyła w dniach 10-12 marca w Fort Worth w Teksasie.

Studenci z zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej wezmą udział w tych prestiżowych międzynarodowych zawodach lotniczych SAE Aero Design West już po raz dziewiąty – poinformował PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Zadaniem drużyn jest zbudowanie bezzałogowego samolotu, który ma podnieść jak najcięższy ładunek. W kategorii advanced, w której startować będzie model zespołu JetStream, zadanie polega nie tylko na udźwignięciu ładunku, ale również na zrzuceniu go z wysokości co najmniej 33 metrów w taki sposób, by znalazł się jak najbliżej wyznaczonego celu.


Testy zrzutów z samolotu "Vratislavia" klasy "Advanced" na lotnisku w Lubinie (fot. JetStream)

Nasi studenci przygotowali samolot o nazwie "Vratislavia". Ta maszyna waży blisko 3,5 kg, rozpiętość jej skrzydeł wynosi niemal 3,8 m i jest w stanie unieść ładunek o wadze 12 kg – powiedział Ciepielski.

Dodał, że konkurencja ma być symulacją zrzutu ładunku humanitarnego. – Samoloty w tej kategorii są najbardziej zaawansowane, a dodatkowo w ubiegłym roku organizatorzy zawodów zmienili regulamin, wprowadzając dodatkowe utrudnienia. Studenckie samoloty muszą m.in. zrzucić ładunek nie raz, a kilka razy w ciągu lotu – wyjaśnił Ciepielski.


Testy zrzutów z samolotu "Vratislavia" klasy "Advanced" na lotnisku w Lubinie (fot. JetStream)

W ubiegłym roku wrocławski zespół JetStream w kategorii advanced zajął drugie miejsce. Zawody są rozgrywane również w klasach regular i micro. W 2014 r. studenci Politechniki Wrocławskiej wygrali w klasie micro i był to ich największy sukces w zawodach.

SAE Aero Design to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1995 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

Rywalizacja będzie się toczyła w dniach 10-12 marca w Fort Worth w Teksasie, a o zwycięstwo powalczy 75 zespołów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony