Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sky marshals, czyli jak polscy "podniebni szeryfowie" walczą z terroryzmem

Podróżują incognito rejsami uznanymi za zagrożone m.in. atakami terrorystycznymi. Sky marshals, czyli "podniebni szeryfowie" z Polski i innych państw, ćwiczyli na warszawskim lotnisku Chopina. PAP była tam z kamerą.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że w trakcie lotu dochodzi do próby przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym przez zorganizowaną grupę terrorystów. Rola sky marshals, którzy wcielają się w role zwykłych podróżnych, polega na skutecznym obezwładnieniu napastników oraz w miarę możliwości szybkiej reakcji dzięki umiejętnej ocenie i rozpoznaniu sytuacji, która w efekcie ma doprowadzić do bezpiecznego sprowadzenia samolotu na ziemię.

"To praca zespołowa. Trzeba dobrze działać w grupie, na pewno być sprawnym pod względem fizycznym, strzeleckim. A przede wszystkim - trzeba myśleć. Jesteśmy wydziałem Straży Granicznej. Wydział ten zajmuje się nie tylko ochroną lotów, ale też m.in. deportacjami przestępców, osób niebezpiecznych. Wykonujemy też zatrzymania wysokiego ryzyka" - mówi PAP jeden z polskich sky marshals.(PAP)

laz/ hgt/

Udostępniamy nagranie wideo:

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony