Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej ISS powróciła na Ziemię

Astronauta NASA Chris Cassidy po powrocie z trzeciej misji kosmicznej (fot. Telewizja NASA)

Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej ISS powróciła w czwartek rano na Ziemię po trwającej 196 dni misji na pokładzie stacji – poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Dwóch kosmonautów rosyjskich Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy wylądowali w kapsule statku Sojuz MS-16 na stepie w Kazachstanie, w odległości ok. 150 km na południowy wschód od miasta Dżezkazgan o godz. 5.54 czasu lokalnego (3.54 czasu polskiego).

Jak podał Roskosmos manewr lądowania przebiegł bez zakłóceń i wszyscy trzej są w dobrej kondycji. Chris Cassidy spędził teraz w kosmosie łącznie 378 dni, co jest piątym co do wielkości wynikiem wśród amerykańskich astronautów.

Przed powrotem na ziemię Iwaniszyn i Wagner zdołali prowizorycznie zlikwidować niewielką nieszczelność w kadłubie stacji przez którą uciekało powietrze. Usterka nie stanowiła zagrożenia dla przebywających na pokładzie ludzi. Inżynierowie Roskosmosu ustalają sposoby trwałej naprawy uszkodzenia.

Obecnie na pokładzie stacji pozostaje trzyosobowa załoga 64. ekspedycji złożona z astronautki NASA Kate Rubins oraz dowódcy stacji Siergieja Ryżikowa i Siergieja Kud-Swierczkowa z Roskosmosu. Przybyli oni na stację w ubiegłym tygodniu i spędzą w niej najbliższe 6 miesięcy.

W listopadzie do stacji ma dotrzeć kapsuła Dragon z Amerykanami Mike Hopkinsem, Victorem Gloverem i Shannonem Walkerem oraz Japończykiem Soichi Noguchi. Po przybyciu w listopadzie misji SpaceX Crew-1 długoletnia załoga stacji powiększy się po raz pierwszy do siedmiu osób.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus