Rosja: dodatkowe myśliwce Su-30SM zasilą Flotę Bałtycką

Su-30SM w locie - widok z boku (fot. Ministerstwo Obrony Rosji)

Ministerstwo obrony Rosji chce wzmocnić Flotę Bałtycką dodatkowymi nowoczesnymi myśliwcami Su-30SM – podał w środę dziennik "Izwiestija". Terminy ich dostarczenia nie są znane. Obecnie jedną eskadrę Su-30SM ma 4. pułk lotnictwa szturmowego w Kaliningradzie.

"Wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego w tym roku uznano za priorytetowe zadanie na tle aktywizacji NATO w regionie i prowadzenia przez sojusz dużych ćwiczeń Baltops" – podkreśla "Izwiestija".

Ekspert ds. wojskowych Dmitrij Bołtienkow wyraził przypuszczenie, że nowe Su-30SM zapewne zasilą kolejny oddział w ramach 4. pułku lotnictwa szturmowego. Mogą też – zastrzegł – zostać skierowane do 689. pułku myśliwskiego. 4. pułk otrzymuje Su-30SM w wersji podstawowej od grudnia 2016 roku, istniejąca eskadra liczy do 12 maszyn.

Zarówno Su-30SM, jak i starsze Su-24M należące do lotnictwa morskiego w obwodzie kaliningradzkim, aktywnie ćwiczą atakowanie nie tylko celów morskich, ale i lądowych – zaznacza "Izwiestija". Maszyny te trenują odpalanie "inteligentnych" pocisków, a nawet tak skomplikowany element przygotowania jak tankowanie w powietrzu.

Ogółem myśliwce wielozadaniowe Su-30SM stały się już najbardziej masową maszyną wśród nowych samolotów bojowych – ocenia "Izwiestija". Siły zbrojne Rosji (marynarka wojenna i siły powietrzno-kosmiczne) otrzymały dotąd około 130 tych samolotów. Rosja dostarcza też Su-30SM za granicę: do Armenii, Kazachstanu i na Białoruś. W różnych wariantach Su-30SM trafiły do Chin, Indii i Wietnamu.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
comments powered by Disqus