Przejdź do treści
Konferencja Wysokiego Szczebla: „Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym” (fot. cybersecurity.krakow2017.eu)
Źródło artykułu

Prezes ULC: w Krakowie międzynarodowa konferencja o cyberbezpieczeństwie w lotnictwie

Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) organizuje w Krakowie międzynarodową konferencję na temat cyberbezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym – mówi PAP prezes ULC Piotr Samson.

Konferencja "Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym" odbędzie się w Krakowie 8-9 listopada br. Patronat honorowy nad konferencją objęła premier Beata Szydło.

"Wśród gości będą przedstawiciele władz lotniczych, krajowych i międzynarodowych instytucji lotniczych, a także eksperci i reprezentanci firm związanych z branżą lotniczą. Obecni będą moi odpowiednicy, czyli szefowie Urzędów Lotnictwa Cywilnego z różnych krajów – mówimy tu o nadzorze bezpieczeństwa. Będą też producenci samolotów, jak Boeing czy Airbus. Gościć będziemy także przedstawicieli firm informatycznych" – powiedział PAP Samson.

Jak tłumaczył prezes ULC, cyberzagrożenia dla systemu lotnictwa cywilnego to realny i poważny problem, który może zakłócić organizację usług w lotnictwie cywilnym, jak również stać się przyczyną katastrofalnych w skutkach zdarzeń pociągających za sobą ofiary w ludziach i zniszczenia infrastruktury krytycznej.

"Dotyczy to w równym stopniu linii lotniczych, lotnisk, jak i podmiotów zarządzających ruchem lotniczym. Będziemy rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać cyberatakom oraz radzić sobie z cyberzagrożeniami w lotnictwie cywilnym. Cyberbezpieczeństwo jest zupełnie nowym tematem. Jest zupełnie nowym obszarem, dość niekonwencjonalnym" – powiedział Samson. Dodał, że konferencja ma posłużyć temu, aby cały świat lotniczy, europejski, uzgodnił ze sobą, jakie są najnowsze rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa. "Robimy to razem z EASA, ponieważ to jest główna organizacja, która dba o bezpieczeństwo lotnicze" – zaznaczył.

Jak mówił, branża lotnicza chce pokazać, że ma pomysły, rozwiązania dotyczące cyberbezpieczeństwa. "Nie mogę mówić wszystkiego teraz. Ale ogłosimy w Krakowie pewne rozwiązania, które będziemy robić wspólnie, jako Polska i EASA" – zapowiedział Samson.

Zdaniem prezesa ULC, gdy rośnie liczba ataków na sieci i systemy informatyczne "bardzo ważne jest zapewnienie maksymalnej ochrony przed nimi w transporcie lotniczym". "Cieszę się, że właśnie w Polsce będziemy rozmawiać o zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej przed cyberatakami" – podkreślił.

W jego ocenie największe zagrożenie, jeżeli chodzi o cyberbezpieczeństwo, dotyczy tego, że nie mamy jeszcze pełnego systemu przepływu danych. "To, co musimy przygotować, to system szybkiego reagowania i przesyłu danych. Chodzi o to, że jeżeli atak nastąpi w jednym miejscu, to żebyśmy w innym miejscu też wiedzieli, że jest potencjalne zagrożenie. Musimy przygotować odpowiedni system (...) Teraz mamy taką sytuację, że poszczególne firmy, obszary – każdy ma swój system zabezpieczeń i sieci informatyczne. Musimy na to patrzeć szerzej i globalnie" – tłumaczył.

Konferencja w Krakowie jest kolejną wspólną konferencją EASA, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W ubiegłym roku w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona bezzałogowym statkom powietrznym, której gospodarzem była EASA, MIB i ULC.

Udział w krakowskiej konferencji zapowiedział m.in. dyrektor generalny EASA Patrick Ky, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, a także wiceminister cyfryzacji Krzysztof Silicki oraz prezes Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC) Ingrid Cherfils.

Partnerem konferencji są: Kraków Airport, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Patronat medialny objęła m.in. Polska Agencja Prasowa.

autor: Aneta Oksiuta
edytor: Anna Mackiewicz


Przeczytaj również:
Konferencja Wysokiego Szczebla: „Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym”

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony