Porty Lotnicze będą spółką akcyjną - zakłada projekt komercjalizacji
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ma stać się spółką akcyjną, w której Skarb Państwa będzie jedynym akcjonariuszem. Zakłada to projekt ustawy o komercjalizacji przedsiębiorstwa. Dokument trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina.
W maju wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska powiedziała PAP, że PPL jest przedsiębiorstwem państwowym i funkcjonuje na takich zasadach. "Uważam, że każde przedsiębiorstwo powinno funkcjonować na zasadach rynkowych i dlatego podejmujemy rozmowy i prace wspólnie z zarządem PPL związane ze zmianą statutu przedsiębiorstwa, czyli z komercjalizacją spółki" - mówiła wówczas Bieńkowska.
Projekt ustawy o komercjalizacji PPL przygotowuje resort infrastruktury, a osobą odpowiedzialną za jego opracowanie jest wiceminister MIR Zbigniew Rynasiewicz.
Biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju poinformowało PAP, że "projekt ustawy o komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" został przekazany do uzgodnień międzyresortowych". Projekt został umieszczony na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zgodnie z informacjami o projekcie zamieszczonymi na stronie BIP KPRM można przeczytać, że komercjalizacja Portów Lotniczych wynika z przyjętego przez Radę Ministrów 27 marca 2012 r. Planu prywatyzacji na lata 2012-2013. Przedsiębiorstwo zostało umieszczone, jako "jedno z czynnych przedsiębiorstw państwowych przeznaczonych do komercjalizacji, prywatyzacji lub likwidacji".
"Celem komercjalizacji PPL jest umożliwienie zarządzającemu portem lotniczym funkcjonowania na rynku usług lotniczych w takiej samej formie, w jakiej działają inni krajowi i zagraniczni zarządzający portami lotniczymi, czyli w formie spółki prawa handlowego, lepiej dostosowanej do warunków wolnego rynku niż forma przedsiębiorstwa państwowego" - czytamy na stronach internetowych BIP Rady Ministrów.
Jak wskazano, przyjęte rozwiązania mogą przyczynić się do wzrostu sprawności i efektywności przekształconego podmiotu, wzmocnienia nadzoru korporacyjnego oraz właścicielskiego, w połączeniu z zastosowaniem powszechnych rozwiązań stanowionych kodeksem spółek handlowych. Zdaniem projektodawców, zmiana ta powinna korzystnie wpłynąć na relacje z partnerami handlowymi, instytucjami finansowymi, czy inwestorami. Podniesienie możliwości kapitałowych PPL zwiększy także zdolności inwestycyjne przedsiębiorstwa warunkujące prawidłowy rozwój infrastruktury Lotniska Chopina w Warszawie.
Projekt zakłada także uporządkowanie i ujednolicenie własności nieruchomości będących we władaniu PPL.
"W wyniku komercjalizacji PPL nie nastąpi utworzenie nowego podmiotu prawnego. Komercjalizacja polega na przekształceniu PPL w spółkę akcyjną, w której Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem. Następuje zatem zmiana formy prawnej przedsiębiorstwa przy zachowaniu ciągłości działalności gospodarczej; nie mają miejsca zbycie przedsiębiorstwa na rzecz innego podmiotu lub jego likwidacja" - czytamy. Oznacza to, że komercjalizacja "nie doprowadzi do zmiany właściciela przedsiębiorstwa, ani do zmiany właściciela jego kapitału zakładowego (akcyjnego). Jedynym właścicielem komercjalizowanego podmiotu pozostanie Skarb Państwa".
Zapisy w projekcie mają gwarantować załodze przedsiębiorstwa uczestnictwo w zarządzaniu i nadzorowaniu przyszłym, przekształconym podmiotem.
Dyrektor PPL Michał Kaczmarzyk w wypowiedzi dla PAP ocenił, że "komercjalizacja przedsiębiorstwa w znacznym stopniu usprawni uruchomiony w marcu tego roku proces przekształcania PPL w nowoczesną i efektywną firmę, zdolną konkurować z innymi, znaczącymi portami lotniczymi w Europie". "Komercjalizacja to także nadzieja na szybszy rozwój Lotniska Chopina i całej grupy kapitałowej PPL" - powiedział Kaczmarzyk.
PPL zajmuje się m.in. budową i eksploatacją lotnisk oraz świadczeniem usług na rzecz pasażerów i linii lotniczych. Zarządza dwoma portami lotniczymi - w Warszawie i Zielonej Górze. Posiada również udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk: w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie. Ponadto PPL ma udziały w spółkach handlingowych oraz firmach świadczących usługi pozalotnicze.
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. (PAP)
Komentarze