Polskie myśliwce na ćwiczeniach w Hiszpanii

MIG-29, Piknik w Deblinie 2010/ fot. Siły Powietrzne RP

Czterech pilotów i trzy myśliwce MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim uczestniczy od piątku w kolejnym kursie Tactical Leadership Programme w Albacete w Hiszpanii – poinformował rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

Polscy piloci mają odgrywać rolę przeciwników powietrznych dla pilotów samolotów bojowych innych państw NATO uczestniczących w kursie TLP. MiGi-29 odleciały z Mińska w czwartek po południu, zatrzymując się po drodze w bazie lotniczej we Francji.

Techników i sprzęt obsługi naziemnej zabrały do południowo-wschodniej Hiszpanii samoloty transportowe - dwa C-295 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie i jeden samolot C-130E z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Kurs w Albacete potrwa do końca marca.

Tactical Ledarship Programme to międzynarodowa organizacja, której celem jest poprawa efektywności sojuszniczych sił powietrznych i doskonalenie stosowania taktyki NATO w operacjach międzynarodowych. Powołały ją w 1978 roku Belgia, Kanada, Niemcy Holandia, USA i Wielka Brytania. Obecnie tworzy ją i finansuje 10 państw członkowskich, Polska ma status gościa i płaci za udział swoich lotników w kursach. TLP wykorzystuje doktrynę NATO, ale formalnie nie należy do struktur sojuszu. W ćwiczeniach TLP brały już udział polskie MiGi-29 i F-16.(PAP)

brw/ gma/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus

Komentarze

Mam nadzieję, że nie latają tam jako łatwe cele i "mięso armatnie" tylko walczą dzielnie i się nie dają...