Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podkarpackie: w Jasionce powstanie zakład serwisowania silników lotniczych

W Jasionce na Podkarpaciu powstanie zakład EME Aero, w którym serwisowane będą silniki lotnicze. Koszt inwestycji szacowany jest na 150 mln euro, w zakładzie pracę znajdzie ok. 800 osób. Budowa zakładu ma ruszyć w maju. Firma rozpoczęła już rekrutowanie pracowników.

Spółka joint venture EME Aero (Engine Maintenance Europe) powstała na początku grudnia 2017 r. Jej siedziba mieści się w Tajęcinie k. Rzeszowa. Po 50 proc. udziałów w nowym przedsiębiorstwie mają producent silników lotniczych MTU Aero Engines oraz Lufthansa Technik.

Jak poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe firmy, zakład powstanie w Jasionce na działce o powierzchni 17 ha.

Nowa inwestycja planowana jest w sąsiedztwie innych podmiotów z branż technologicznych, które zlokalizowane są w Jasionce. Firma planuje zatrudnić docelowo ok. 800 osób z różnych branż. Pracę znajdą w niej m.in. mechanicy silników lotniczych, technolodzy oraz inspektorzy badań nieniszczących.

„Powstanie takiego podmiotu to także rozwój szerokiej sieci małych i średnich firm – kooperantów, które będą współpracowały z EME Aero jako podwykonawcy. Podmioty te będą realizowały szereg usług na rzecz nowego zakładu, co będzie miało wpływ na powstawanie setek kolejnych miejsc pracy w branżach niezwiązanych bezpośrednio z lotnictwem. Firmy – podwykonawcy będą generowały dodatkowe dochody do budżetów lokalnych, a przez to pośrednio przyczynią się do rozwoju lokalnych społeczności” – dodało biuro prasowe.

Cytowana w komunikacie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że przyciąganie i realizacja w Polsce zaawansowanych technologicznie przedsięwzięć, które generują korzyści dla obywateli i gospodarki, to jeden z najważniejszych priorytetów rządu.

„Wielokrotnie mówimy o tym w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a taka właśnie jest najnowsza inwestycja EME Aero. Globalne firmy coraz częściej wybierają Polskę jak miejsce do inwestowania. To potwierdzenie dobrego klimatu inwestycyjnego w naszym kraju i dowód na to, że proponowane przez rząd zmiany przynoszą konkretne rezultaty” – dodała.

Członek zarządu firmy EME Aero Uwe Zachau zaznaczył, że firma będzie się zajmowała serwisowaniem silników lotniczych przy zachowaniu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa dla ludzi oraz środowiska. „W zakładzie zostaną wdrożone innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii, standardów jakościowych oraz ekologicznych” – zadeklarował.

Z kolei inny członek zarządu firmy Derrick Siebert podkreślił, że celem firmy jest budowa jednego z najnowocześniejszych zakładów w branży lotniczej w Europie. „Będzie to centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych. Planujemy również utworzenie centrum szkoleniowego, w którym przyszli pracownicy będą podnosili swoje kwalifikacje i umiejętności” – dodał.

Rozpoczęcie działalności zakładu planowane jest na rok 2020. Roczna wydajność zakładu wyniesie ponad 400 wizyt serwisowych silników z serii PW1000G, napędzających rodzinę samolotów Airbus A320neo i inne samoloty pasażerskie.

Nowy zakład ulokowany będzie w działającej na Podkarpaciu Dolinie Lotniczej – klastrze zrzeszającym przedsiębiorstwa z branży lotniczej.

Obie firmy tworzące EME Aero działają już w naszym kraju. MTU Aero Engines ma zakład produkcyjny w podrzeszowskiej Jasionce. Natomiast Lufthansa Technik wraz z GE Aviation powołała spółkę joint venture Xeos. Spółka ta we wrześniu 2017 r. wmurowała kamień węgielny pod budowę zakładu w Środzie Śląskiej (Dolnośląskie). Zakład, który ma ruszyć w 2019 r., będzie serwisował dwa modele silników lotniczych. Wartość inwestycji to 250 mln euro.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony