Pierwszy załogowy lot statku kosmicznego SpaceX wyznaczony na 27 maja

Dragon - kapsuła dla misji Demo-2 (fot. spacex.com)

Pierwszy załogowy lot kosmiczny statku SpaceX został wyznaczony na 27 maja – poinformowała w piątek Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Statek kosmiczny Dragon w wersji załogowej zabierze dwóch amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

"27 maja NASA po raz kolejny wyśle z amerykańskiej ziemi amerykańskich astronautów na pokładzie amerykańskiego statku" – napisał na Twitterze administrator NASA Jim Bridenstine.

Na ISS polecą dwaj astronauci, Robert Behnken i Douglas Hurley, którzy przygotowują się do tej misji od lat. Start przewidziany jest z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie 27 maja o godzinie 16.32 czasu miejscowego; do celu mają dotrzeć po 24 godzinach. Obecnie na ISS jest Amerykanin i dwóch Rosjan.


(fot. spacex.com)

Będzie to pierwszy lot z USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Robert Behnken i Douglas Hurley byli jednymi z pierwszych astronautów, którzy rozpoczęli pracę i szkolenie dot. kosmicznego pojazdu nowej generacji SpaceX, i zostali wybrani ze względu na ich obszerne doświadczenie pilotażowe i lot, w tym kilka misji na promie kosmicznym.

Robert Behnken będzie dowódcą wspólnych operacji dla misji, odpowiedzialnym za takie działania, jak spotkanie, dokowanie i oddokowywanie, a także działania Demo-2, gdy statek kosmiczny jest zadokowany na stacji kosmicznej.

Został wybrany jako astronauta NASA w 2000 roku i ukończył dwa loty promem kosmicznym. Behnken poleciał STS-123 w marcu 2008 roku i STS-130 w lutym 2010 roku, a podczas każdej misji wykonał trzy spacery kosmiczne.

Urodził się w St. Anne w stanie Missouri, uzyskał licencjat z fizyki i inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Waszyngtońskim, a także tytuł magistra i doktora inżynierii mechanicznej na California Institute of Technology. Przed dołączeniem do NASA Behnken był inżynierem ds. Prób w locie w lotnictwie USA.

Douglas Hurley będzie dowódcą statku kosmicznego dla Demo-2, odpowiedzialnym za takie działania, jak wystrzelenie, lądowanie i regeneracja.

Został wybrany jako astronauta w 2000 roku i ukończył dwa loty kosmiczne. Hurley był pilotem i głównym operatorem robotyki zarówno dla STS-127 w lipcu 2009 r., jak i dla STS-135, ostatniej misji promu kosmicznego, w lipcu 2011 r.

Urodził się w Nowym Jorku urodził się w Endicott, ale uważa Apalachin za swoje miasto rodzinne. Uzyskał tytuł Bachelor of Science w zakresie inżynierii lądowej na Uniwersytecie Tulane w Luizjanie i ukończył US Pilot Naval Test School School w Maryland.

Hurley przed dołączeniem do NASA był pilotem myśliwca i pilotem testowym w korpusie piechoty morskiej USA.

Po udanym zadokowaniu Behnken i Hurley zostaną przywitani na stacji i staną się członkami załogi Expedition 63. Oprócz przeprowadzania badań i innych zadań wraz z załogą stacji kosmicznej przeprowadzą testy na Crew Dragon.


(fot. spacex.com)

Chociaż załogowy Dragon użyty do tego testu w locie może pozostać na orbicie około 110 dni, konkretny czas trwania misji zostanie określony na stacji na podstawie gotowości następnego startu komercyjnej załogi. Działający statek kosmiczny Dragon będzie mógł pozostać na orbicie przez co najmniej 210 dni, co jest wymagane przez NASA.

Po zakończeniu misji
załogowy Dragon samodzielnie oddokuje wraz z dwoma astronautami na pokładzie, opuści stację kosmiczną i ponownie wejdzie w atmosferę Ziemi. Po powrocie na wybrzeże Atlantyku na Florydzie załoga zostanie zabrana na morzu przez statek ratowniczy Space Nav Go Navigator i wróci na Przylądek Canaveral.

Demo-2 jest ostatnim ważnym kamieniem milowym dla systemu lotów kosmicznych SpaceX, który uzyskał certyfikat NASA na załogowe misje operacyjne do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Gdy program Demo-2 zostanie ukończony, a zespoły SpaceX i NASA dokonają weryfikacji wszystkich danych wymaganych do certyfikacji, astronauci NASA Victor Glover, Mike Hopkins, Shannon Walker i astronauta JAXA Soichi Noguchi zostaną przygotowani do pierwszej sześciomiesięcznej misji operacyjnej statku Dragon, która ma się odbyć pod koniec tego roku.

Program SpaceX powoduje, że załogowe loty w kosmos wracają do Stanów Zjednoczonych z jednym z najbezpieczniejszych, najbardziej zaawansowanych systemów, jaki kiedykolwiek zbudowano. Program Commercial Crew NASA jest punktem zwrotnym dla amerykańskiej eksploracji kosmosu, która stanowi podwaliny pod przyszłe misje na Księżyc, Marsa i inne.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus