Pierwsze Italian-Polish Aerospace Forum już 4 grudnia w Warszawie
Italian-Polish Aerospace Forum odbędzie się 4 grudnia w Hotelu Bellotto w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Włoch w Polsce przy wsparciu ITA/ICE – Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich oraz Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.
Wydarzenie będzie okazją dla polskich firm sektora lotniczego i kosmicznego do nawiązania pierwszych kontaktów z ich włoskimi odpowiednikami w branży oraz wymiany doświadczeń. W tym celu organizatorzy stworzyli formułę Speed Business Mixer, polegającą na spotkaniach przy okrągłym stole umożliwiających nawiązanie w krótkim czasie wielu kontaktów biznesowych. W Speed Business Mixer wezmą udział przedstawiciele około 80 wybranych firm z branży lotniczej i kosmicznej. Uczestnicy będą mogli także budować sieć kontaktów w specjalnej strefie B2B – miejscu zaprojektowanym na indywidualne spotkania 1-2-1 dla firm, które spotkały się podczas Speed Business Mixer.
„Głównym celem Włoch i Polski jest współpraca firm działających w sektorze lotniczym i kosmicznym w obu krajach oraz wypracowanie wspólnej strategii na poziomie europejskim w celu wzmocnienia ich pozycji negocjacyjnej w przededniu ważnych decyzji dotyczących przyszłości przemysłu kosmicznego” – powiedział J.E. Aldo Amat ambasador Republiki Włoskiej w Polsce.
W wydarzeniu weźmie udział szereg kluczowych dla branży lotniczej i kosmicznej podmiotów, np. koncern Leonardo, który jest partnerem strategicznym forum i zarazem właścicielem zakładów PZL Świdnik. Wśród uczestników znajdzie się też między innymi dziesięć włoskich firm i trzy klastry z regionów Piemont, Kampania i Apulia. Ze strony instytucjonalnej obecni będą przedstawiciele rządów zarówno Polski jak i Włoch, agencji kosmicznych obu państw, a także Agencji Rozwoju Przemysłu. W Forum weźmie udział również przedstawiciel włoskiego zrzeszenia AIAD – Italian Industries Federation for Aerospace. Polski przemysł reprezentowany będzie m.in. przez narodowego lidera sektora lotniczego i zbrojeniowego – Polską Grupę Zbrojeniową, a także największą krajową prywatną firmę branży elektroniki dla wojska i systemów bezzałogowych, czyli Grupę WB. Także instytuty naukowo-badawcze i uczelnie wyższe będą obecne na forum. Instytut Lotnictwa, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Politechnika Warszawska czy Wojskowa Akademia Techniczna, to tylko niektóre z podmiotów, których przedstawiciele będą gościć na wydarzeniu. Zaproszenie na forum otrzymali również reprezentanci regionalnych klastrów sektora lotniczego, które zaliczają się do kluczowych podmiotów organizujących funkcjonowanie tej branży w Polsce.
„We Włoszech około 800 przedsiębiorstw prowadzi działalność w sektorze lotniczym i kosmonautycznym, w którym zatrudnionych jest ponad 60000 osób. Szacowany obrót tego sektora wynosi około 15 mld euro, z czego 8 mld euro generowane jest na rynkach międzynarodowych. Liczę, że forum będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania owocnej współpracy pomiędzy Polską i Włochami” – mówi Antonino Mafodda, dyrektor ITA/ICE – Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich w Polsce.
W związku z tym, że sektor kosmiczny daje bezprecedensowe możliwości biznesowe, kluczowe znaczenie ma omówienie podczas forum zarówno kwestii instytucjonalnych, jak i współpracy przedsiębiorstw z Polski i Włoch, które mogą prowadzić do obustronnie korzystnego, długotrwałego partnerstwa. Dzięki przełomowym postępom w technologii kosmicznej w ostatnich latach pojawiły się nowe możliwości biznesowe w przemyśle kosmicznym. Obecny, ogromny i stale rosnący popyt na usługi kosmiczne pozwala firmom z mniejszych krajów wejść na rynek i zbudować udany biznes. Zarówno Polska, jak i Włochy mogą skorzystać na tym wzroście, tworząc więzi przemysłowe pomiędzy rozwijającymi się polskimi firmami kosmicznymi, a ich włoskimi odpowiednikami.
„Podstawowym celem forum jest stworzenie platformy dla przedsiębiorstw z Polski i Włoch działających w powiązanych ze sobą branżach lotniczej i kosmicznej do wzajemnego poznania się i zawarcia kontaktów, które w przyszłości zaowocują rozwojem współpracy biznesowej z korzyścią dla obu krajów. Ponadto chcemy także pokazać, że dzięki współpracy na poziomie narodowym i europejskim możliwym jest stworzenie również w Polsce firm, które mogą dołączyć do grona liczących się globalnie podmiotów sektora lotniczo-kosmicznego” – podsumował Marco Lupo, prezes Leonardo Poland sp. z o.o.
Italian-Polish Aerospace Forum obejmuje konferencję z udziałem międzynarodowych ekspertów, Speed Business Mixer, sesje networkingowe dla firm uczestniczących w forum oraz uroczystą kolację.
Szczegółowy program i rejestracja: www.forumaerospace.com/pl/
Komentarze