PGZ i ITWL rozwijają współpracę nad latającymi bezzałogowcami
PGZ i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych podpisały w czwartek w Kielcach umowy rozwijające współpracę przy systemach latających bezzałogowców AtraxM i NeoX – poinfomowała PGZ. Umowy pozwolą na komercjalizację opracowanych przez ITWL systemów bezzałogowych statków powietrznych.
W ramach dotychczasowej kooperacji, zapoczątkowanej podpisanym w czerwcu ub. r. listem intencyjnym PGZ wspólnie z ITWL dostarczyły do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych systemy AtraxM oraz NeoX.
Przedmiotem umów, podpisanych w czwartek na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, jest wykorzystanie możliwości produkcyjnych PGZ, komercjalizacja opracowanych przez ITWL systemów, wspólne oferowanie ich potencjalnym odbiorcom takim wojsko, policja, Straż Graniczna czy BOR.
– Zawarte dzisiaj umowy stanowią doskonały przykład współdziałania przemysłu zbrojeniowego i nadzorowanej przez MON jednostki naukowej. Wierzymy, że dzięki połączeniu zaplecza naukowo-badawczego ITWL oraz zdolności produkcyjnych PGZ uda się osiągnąć znaczący efekt synergii – powiedział w czwartek Adam Lesiński Członek Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
NeoX to bezzałogowy samolot o rozpiętości ok 2,6 m, przeznaczony do zastosowań cywilnych i wojskowych. Może pozostawać w powietrzu do dwóch godzin i przenosić maksymalnie dwukilogramowy ładunek. Nadaje się do obserwacji terenu, wykrywania, identyfikacji i wskazywania celu. Może przenosić różnego typu sensory, a w wersji uzbrojonej – głowicę kumulacyjną do niszczenia celów naziemnych.
AtraxM to czterowirnikowy dron pionowego startu i lądowania, całkowicie polskiej konstrukcji. Ten bezzałogowy aparat latający krótkiego jest przeznaczony do obserwacji terenu, wsparcia ognia artylerii i niszczenia obiektów naziemnych. Znajduje także zastosowania cywilne – do oceny skutków klęsk żywiołowych, kontroli i monitoringu infrastruktury oraz wspierania akcje poszukiwawczych i ratowniczych.
Komentarze