Paralotniowy PŚ - Klaudia Bułgakow zwyciężyła w Serbii

Paralotniowa mistrzyni świata Klaudia Bułgakow odniosła kolejny sukces. W Serbii warszawianka wygrała zawody Pucharu Świata. To jej drugie podium w tegorocznej edycji imprezy. W czerwcu była trzecia w Pirenejach i już tam zapewniła sobie udział w superfinale.

31-letnia Bułgakow, która wcześniej trenowała łyżwiarstwo figurowe, a potem tenis, z dużą przewagą punktową (ponad 600) wyprzedziła Rosjanki Marinę Olechinę i Darię Krasnową.

W rywalizacji open na podium stanęli Francuzi Maxim Bellemin (pierwszy) i Charles Cazaux (trzeci) oraz Hiszpan Francisco Reina. Najlepszy z grona Polaków Piotr Mieszczak (Żywiec) zajął 13. miejsce, premiowane zaproszeniem do Brazylii na styczniowy superfinał Pucharu Świata.

W klasyfikacji drużynowej Polska po raz pierwszy uplasowała się w czołówce - na trzeciej pozycji, za Francją i Austrią. To zasługa wspomnianej dwójki oraz Tomasza Kuczkowskiego - 14., Pawła Tomaszewskiego (Lesko) - 27., Michała Gierlacha (Dobczyce) - 33., Pawła Farona (Żywiec) - 41. i Jacka Profusa - 107., rekordzisty Polski w locie docelowym (278,2 km w ub. roku w Brazylii).

W ciągu tygodnia, w masywie Kopaonika położonego na granicy z Kosowem, rozegrano w dobrych warunkach cztery konkurencje o długości: 95, 77, 46 i 62 km. Tylko jedną - ostatnią - musiano przerwać.

"Prognozy zapowiadały wprawdzie burze, ale rywalizacja została rozpoczęta. Warunki na trasie były znakomite. Niestety, przewidywania sprawdziły się i niebawem wypiętrzyła się chmura burzowa. Najpierw zaczęło padać, potem doszły pioruny i konkurencja została natychmiast przerwana" - powiedziała PAP Bułgakow.

Najdłuższą konkurencję wygrał Bellemin, który 95 km pokonał na wysokości 2000 m w trzy godziny 15 minut. Najlepszą osobą z polskiej ekipy była mistrzyni świata. Zajęła w gronie 124 zawodników 17. pozycję ze stratą pół godziny do zwycięzcy.

W piątych i ostatnich zawodach Pucharu Świata, we wrześniu w Turcji, Bułgakow nie wystartuje. "Mam już kwalifikację do superfinału, dlatego za tydzień wybieram się na prestiżową imprezę, jaką są międzynarodowe mistrzostwa Wielkiej Brytanii - British Open w... Alpach Prowansalskich" - wspomniała absolwentka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. (PAP)