Nigeria: zarekwirowano brytyjski samolot, który złamał zakaz lotów

Jeden z odrzutowców biznesowych należących do FlexJet, fot. Flickr

Minister ds. lotnictwa Nigerii Hadi Sirika poinformował w niedzielę, że władze podjęły decyzję o zarekwirowaniu samolotu brytyjskiego prywatnego operatora FlairJet w związku ze złamaniem zakazu lotów komerycjnych do Nigerii w trakcie epidemii koronawirusa.

Zgodnie z przepisami na lotniskach w Nigerii mogą lądować wyłącznie maszyny, które ewakuują obywateli nigeryjskich z krajów ogarniętych epidemią, a także samoloty cargo, które przywożą dobra humanitarne i żywność.

Wszelkie inne loty są niedozwolone. Zgodnie z informacją udzieloną przez ministra ds. lotnictwa Hadiego Sirikę brytyjska kompania FlairJet, powiązana z przewoźnikiem Flexjet, podała nieprawdziwe dane starając się o pozwolenie na wylądowanie w Nigerii.

"Zezwoliliśmy na lot z pomocą humanitarną, a potem złapaliśmy ich na tym, że wykonali zwykły lot komercyjny" - zaznaczył minister. Wyjaśnił, że cała załoga samolotu została zatrzymana i będzie wkrótce przesłuchana. "Nałożona zostanie maksymalna sankcja za złamanie prawa" - dodał.

Kierownictwo spółki FlairJet podkreśliło w rozmowie z agencją Reutera, że dokłada wszelkich starań, by znaleźć rozwiązanie w zaistniałej sytuacji.

Reuters podaje, że zakaz lotów do i z Nigerii ma obowiązywać do 4 czerwca, gdy spodziewane jest częściowe zniesienie restrykcji wprowadzonych dla ograniczenia epidemii koronawirusa w tym kraju.

Do niedzieli w Nigerii zarejestrowano 5621 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i 176 przypadków śmiertelnych. Na całym świecie jest już 4,64 mln zakażonych, a z powodu Covid-19 zmarło dotąd 310 tys. ludzi. 

Źródło: PAP
comments powered by Disqus