Lotnisko w pigułce (wiedzy)

Centrum Edukacji Lotniczej - sala samolotowa (fot. Port Lotniczy Kraków)

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to popularyzacja wiedzy o transporcie lotniczym nie tylko w naturalnym otoczeniu, ale z atrakcjami – takimi, jak stanowisko VR, symulator lotu, humanoidalny robot, panel rakiety kosmicznej czy sala samolotowa.

Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) to lotnisko „w pigułce”, z prawdziwym terminalem pasażerskim, infrastrukturą terminalową, obowiązującymi procedurami i prezentacją służb lotniskowych. Instytucja jest finalistą 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce – PAP przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Na lotnisku w Balicach można dowiedzieć się, jakiego wykształcenia i umiejętności wymaga praca w zawodach lotniczych. CEL popularyzuje także wiedzę specjalistyczną – od historii lotnictwa, poprzez fizykę, mechanikę lotów i meteorologię, po praktyczne aspekty lotnictwa: funkcjonowanie lotniska, procedury lotniskowe i pokładowe czy projektowanie infrastruktury lotniskowej.

Goście lotniska uczestniczą w zajęciach, odbywają praktyki zawodowe, kończą weekendowe warsztaty dla uczniów i dla nauczycieli, CEL organizuje też letnie campy, dni otwarte, e-learningi, gry terenowe, czy lotniskowe targi zawodoznawcze. W zakresie kształcenia na kierunkach związanych z obsługą portów i terminali oraz praktyk studenckich instytucja współpracuje z uczelniami wyższymi oraz służbami państwowymi.

Prowadzimy także działania proekologiczne: popularyzujemy wiedzę z zakresu ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt (Konwencja CITES) – wylicza Daniel Dziob, koordynator Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. – W krakowskim ZOO, we współpracy z Krajową Administracją Celno-Skarbową, prowadzimy akcje edukacyjno-promocyjne, mające na celu zwiększenie społecznej świadomości w zakresie odpowiedzialnego podróżowania, bezpieczeństwa w podróży lotniczej oraz konwencji CITES i gatunków chronionych.

Przedszkolakom pracownicy CEL prezentują lotniskowe procedury z pomocą kukiełek; do nieco starszych odbiorców docierają z pomocą najnowszych technologii, jak np. szkolenia VR na płycie lotniska, gry terenowe z zastosowaniem beaconów i QR kodów czy autorskie gry edukacyjne. Dla uczniów szkół branżowych i studentów organizowane są tygodniowe zajęcia teoretyczne i praktyczne pn. „Akademia Lotnicza” i „Akademia Turystyczna”. Osoby starsze zdobywają wiedzę podróżniczo – lotniczą podczas lotniskowych campów i warsztatów. Do nauczycieli kierowane są warsztaty pod nazwą „Osiągnij CEL”, gdzie przedstawiane są pomysły na realizację podstaw programowych w ramach produktów edukacyjnych CEL.

W terminalu pasażerskim stworzyliśmy panel edukacyjny, który prezentuje min. aspekty Konwencji CITES i przykłady okazów, które podróżni przywożą z całego świata jako niedozwolone pamiątki. Współpraca z uczelniami pozwala nam skorzystać z dodatkowej wiedzy, np. dotyczącej pilotażu, wyważania samolotów, planowana lotu czy też aspektów związanych z konstrukcjami lotniskowymi – dodaje Daniel Dziob.

Centrum Edukacji Lotniczej rozpoczęło swoją publiczną działalność pod koniec 2017 roku i kontynuowało program „Wycieczki po lotnisku Kraków Airport”, który funkcjonował na krakowskim lotnisku od 2011 roku. Do chwili obecnej odwiedziło je (stacjonarnie) około 30 tys. osób. Podczas pandemii działalność popularyzacyjna i edukacyjna przeniesiona została do wirtualnej przestrzeni w postaci: prowadzonych programów #CELujzdomu i #CELujzdomuTravel, działań na fanpage-u CEL, lekcji specjalistycznych on-line oraz wirtualnych targów zawodoznawczych, w których wzięło udział prawie 40 tys. odbiorców. W reżimie sanitarnym: odbyło się 8 turnusów półkolonii w dwóch scenariuszach: „Czy leci z nami pilot” i „W 5 dni dookoła świata”.

CEL jest również organizatorem imprez dla okolicznych mieszkańców i corocznego Ogólnopolskiego Forum Lotniskowego. Uczestniczy we wszystkich ważniejszych wydarzeniach popularyzujących naukę – zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich, m.in. w Małopolskim Festiwalu Innowacji i Małopolskiej Nocy Naukowców, w SPIN Day (Międzynarodowym Dniu Muzeów i Centrów Nauki) oraz w Małopolskim Festiwalu Zawodów. Stoisko edukacyjne CEL znalazło się min. na: Małopolskim Pikniku Lotniczym, Helicopter World Cup na Lotnisku w Łososinie Dolnej, Nowotarskim Pikniku Lotniczym czy podczas Zawodów Narciarskich w Zakopanem.

Centrum prowadzi zajęcia dla rodzin lub grup przyjaciół, jak np. „Spacer po CEL” (zapoznanie z procedurami lotniczymi i lotniskowymi), Enter room (lotnicze zagadki logiczne) czy imprezy okolicznościowe o charakterze edukacyjnym. W 2019 roku zdobyło certyfikat „Najlepsze Produkty Turystyczne” przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną.

Wydawany przez CEL kwartalnik „Airside” to polsko-angielskie czasopismo edukacyjne poświęcone tematycznie podróżom lotniczym. – Przemycamy w nim wiedzę lotniczą i naukową – wyjaśnia Daniel Dziob. – Zawiera ciekawostki, gry, zagadki, wywiady z pracownikami lotniska, opisy doświadczeń do samodzielnego wykonania czy zapoznanie z kulturą i tradycją opisywanych destynacji.

Zespół CEL opracował ponadto 12 gier planszowych składających się na kalendarz. Wszystkie gry mają uczą przez zabawę. Najmłodsi poznają zawody lotniskowe a starsi projektują własne lotnisko lub planują siatkę połączeń lotniczych.

CEL jest autorem i realizatorem edukacyjnych filmów dotyczących pracy i funkcjonowania lotniska oraz zawodów lotniskowych, m.in. „Zawody lotniskowe”, „Ścieżka pasażera”, „Safety demo dla najmłodszych”. Z myślą o nauczycielach powstał informator „Przewodnik po CEL”; dla młodzieży broszurę „Zawody na lotnisku”; dla wszystkich zainteresowanych informator „Bezpieczna podróż lotnicza” oraz „Konwencja CITES”.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus