Lotnisko Katowice w listopadzie obsłużyło ponad 240 tys. pasażerów

Port Lotniczy Katowice – samoloty na tle nowej wieży (fot. Piotr Adamczyk/PR KTW)

Blisko 243 tys. pasażerów skorzystało w listopadzie tego roku z lotniska Katowice, czyli o 9,9 proc. więcej niż w listopadzie ubiegłego roku. Był to 29. miesiąc, w którym katowickie lotnisko utrzymało wzrost w ruchu pasażerskim ogółem wobec tego samego okresu rok wcześniej.

Jak poinformował w środę Piotr Adamczyk z działu komunikacji i promocji Katowice Airport, liczba obsłużonych w listopadzie br. pasażerów okazała się o 21,9 tys. większa (co przekłada się na wzrost o 9,9 proc.), niż w jedenastym miesiącu 2017 r.

Katowicki port lotniczy odnotował w listopadzie br. wzrosty w obu segmentach ruchu. Z połączeń rozkładowych skorzystało 189,4 tys. podróżnych (wzrost rok do roku o 4,7 proc.), a z siatki połączeń czarterowych 47,3 tys. osób (wzrost o 20,8 proc.).

W ciągu jedenastu miesięcy 2018 r. w Katowice Airport obsłużono w ruchu ogółem ponad 4,59 mln podróżnych - o blisko 926 tys. więcej (wzrost o 25,2 proc.), w porównaniu z okresem od stycznia do listopada minionego roku.

W ruchu regularnym najwięcej pasażerów poleciało z Katowic do Londynu-Luton – było ich 27,3 tys. Drugim najpopularniejszym kierunkiem był Dortmund, skorzystało z niego 19,8 tys. osób, a kolejnymi – Eindhoven, z liczbą 12,4 tys. podróżnych, Frankfurt (12,3 tys.) i Warszawa (11,9 tys.).

Z połączeń czarterowych najpopularniejsze okazały się: Hurghada z liczbą 9,7 tys. pasażerów, Marsa Alam – z 5,3 tys. podróżnych, Antalya – 4,5 tys., Sharm El Sheikh 3,6 tys. i Fuerteventura – 3,2 tys. osób.

Przedstawiciele katowickiego lotniska prognozują, że 2018 r. będzie najlepszym w jego historii. Z siatki połączeń, która w szczycie sezonu obejmowała ponad 130 tras do 31 państw na czterech kontynentach, skorzystać ma łącznie ponad 4,8 mln pasażerów.

"Zgodnie z naszymi prognozami od wejścia w życie rozkładu zimowego, czyli od końca października br., ruch pasażerski rośnie w Pyrzowicach wolniej, w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami" – zaznaczył, cytowany przez Adamczyka, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem, Artur Tomasik.

„Mijające dwa lata były okresem dynamicznego wzrostu ruchu na naszym lotnisku. W 2016 r. z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało 3,2 mln podróżnych; w tym roku obsłużonych zostanie ponad 4,8 mln. Po dwóch latach szybkiego rozwoju, kiedy ruch pasażerski w Pyrzowicach procentowo rósł zdecydowanie powyżej polskiej i europejskiej średniej, przyszły rok będzie stał pod znakiem stabilizacji” – zdiagnozował Tomasik.

„Spodziewamy się wzrostu na poziomie ok. 5 proc. i po raz pierwszy w historii przekroczenia granicy 5 mln podróżnych obsłużonych w roku kalendarzowym. W 2019 r. chcemy mocno skoncentrować się na sprawnej realizacji kolejnych inwestycji, w tym kluczowej dla poprawy komfortu obsługi pasażerów, przebudowy i rozbudowy terminalu pasażerskiego B” – zasygnalizował prezes GTL.

Z prowadzonych na katowickim lotnisku inwestycji, w listopadzie, jeszcze przed szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach, zakończył się pierwszy etap rozbudowy płyty postojowej w strefie cargo. Równolegle rozpoczął się drugi etap rozbudowy płyty cargo, który ma zakończyć się w IV kw. 2019 r.

We wrześniu br. rozpoczęła się rozbudowa parkingu nr 1, przed terminalami pasażerskimi. Powstanie na nim ponad 600 nowych miejsc postojowych wraz z drogami wewnętrznymi i nowym układem wyjazdowym z systemem sześciu bramek. W przyszłym roku rozpocznie się też przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B.

W pierwszym półroczu 2019 r. GTL zamierza rozpocząć prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej.

Zarządca katowickiego lotniska chce też w najbliższych latach przeprowadzić takie projekty, jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, rozbudowa bazy obsługi technicznej, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana ma być liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w południowo-wschodniej części portu wyposażana jest nowa wieża kontroli, która powinna zostać oddana do użytku operacyjnego na przełomie 2018 i 2019 r. GTL razem z PAŻP prowadzi też prace nad uzbrojeniem w system ILS CAT I zachodniego, pomocniczego podejścia do drogi startowej.

We wrześniu br. spółka Chopin Airport Development oddała do użytku zbudowany na lotnisku hotel Moxy (marka sieci Marriott).

Źródło: PAP
comments powered by Disqus