Lotnicze widowisko na plaży w Giżycku

Mazury Airshow

Pokazy mistrzów akrobacji powietrznej, wodowania i starty latających łodzi, helikoptery ratownicze w akcji, zabytkowe maszyny z czasów II wojny światowej będą mogli w przyszły weekend zobaczyć widzowie Mazury AirShow 2010 w Giżycku.

Gotowy jest już program tegorocznego Mazury Airshow."To największa lotnicza impreza non-profit w Polsce, łącząca akcenty wodniackie i lotnicze. Za tydzień na plaży nad jeziorem Niegocin w Giżycku będzie można zobaczyć akrobacje indywidualne i zespołowe, przeloty nowoczesnych maszyn wielozadaniowych oraz zabytkowe samoloty, na których latali piloci podczas I i II wojny światowej. Specjalną atrakcją dla widzów na plaży będą wodowania i starty latających łodzi i samolotów-amfibii" - powiedział PAP Kamil Purłan z Aeroklubu Krainy Jezior, organizującego festyn.Oprócz pokazów zaplanowano rejsy statkiem, pokazy wodniackie, pokaz sztucznych ogni.Zlot miłośników lotnictwa na Mazurach odbywa się już po raz 12., ale wcześniej pasjonaci spotykali się na lotnisku Wilamowo koło Kętrzyna. W tym roku wszystkie pokazy przeniesiono do obleganego przez turystów Giżycka, na plażę nad jeziorem Niegocin.

W Wilamowie, jak co roku, w dniach 6-8 sierpnia trwać będzie bliźniacza impreza - Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa. "Stąd będą startować samoloty do pokazów w Giżycku i tutaj będzie można oglądać maszyny na ziemi lub porozmawiać z pilotami" - zapowiedział Purłan.

Otwarcie Mazury AirShow 2010 zaplanowano na sobotę 7 sierpnia w giżyckim amfiteatrze na godz. 11. Potem odbędą się pokazy lotnicze, a wieczorem - pokaz sztucznych ogni z mola portu żeglugi. W tym dniu po południu na lotnisku w Kętrzynie można skorzystać z lotów promocyjno-zapoznawczych w ramach akcji Mazury Cud Natury.

Niedziela 8 sierpnia będzie dniem otwartym lądowiska Mazury Residence koło Giżycka oraz lotniska Kętrzyn Wilamowo. Na tym ostatnim przewidziana jest wystawa statyczna samolotów, skoki spadochronowe oraz zlot pojazdów militarnych, a także możliwość skorzystania z lotów promocyjno-zapoznawczych.

Z kolei w Giżycku na plaży w niedzielę w południe odbędą się finałowe pokazy lotnicze. Zakończenie imprezy - o godz. 15. Potem w giżyckim amfiteatrze przy plaży zagra Orkiestra Dni Naszych.

W tym roku można będzie obejrzeć pokazy akrobatów, m.in. czeską grupę akrobacyjną The Flying Bulls. Piloci ci wykonują m.in. niewiarygodną ewolucję zwaną lustro, a liderem zespołu i pilotem prowadzącym jest kobieta, Radka Machova.

Zespół lata na samolotach Zlin 50LX.Będzie też znana polska Grupa Akrobacyjna Żelazny - również na zlinach, litewska Kauno Aeroklubas z Kowna na radzieckich maszynach szkolnych Jak-52, polski 3AT3 Formation Flying Team na ultralekkich samolotach AT-3, niezwykle zwinny dwupłatowiec akrobacyjny Christen Eagle II. Zaprezentują się także Robert Kowalik i Ireneusz Jesionek - mistrzowie Polski w Akrobacji Samolotowej na wyczynowym samolocie Extra 300L.Spośród zabytkowych maszyn przylecą: transportowa Dakota DC-3, Jak-18, Luscombe Silvaire Phantom 2, PZL TS-8 Bies, Piper Cub. Z ciekawszych hydroplanów można będzie zobaczyć: historyczną latającą łódź Catalinę, śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-14PŁ, amfibię Super Petrel, Cessnę na pływakach.

Będą także śmigłowce Eurocopter, Bell, Sokół, Robinson. Zobaczymy też wiatrakowca, czyli maszynę z głównym wirnikiem poruszanym wyłącznie dzięki naciskowi powietrza, a napędzaną przez śmigło za kabiną pasażerską.

Więcej informacji na stronie www.mazuryairshow.pl.

Czytaj także:
Mazury Airshow 2010 (program)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus