Łódź: premierowy pokaz poświęcony lotnictwu w Planetarium

Premierowy pokaz poświęcony lotnictwu w Planetarium w Łodzi (fot. Planetarium EC1)

Łódzkie Planetarium przygotowało pokaz opowiadający historię awiacji – począwszy od czasów Leonarda da Vinci, poprzez loty balonem, sterowcem, samolotem i podróże w kosmos. Jego premiera odbędzie się 28 sierpnia w Święto Lotnictwa Polskiego.

"Pokaz to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem oraz polecieć rakietą do stacji kosmicznej" – podkreślają autorzy prezentacji ze studia filmowego "Niebo Kopernika".

Film jest pierwszą polską produkcją w technologii fulldome, która umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony. Muzykę do obrazu skomponował Michał Lorenc, a w roli narratora wystąpiła Danuta Stenka. Produkcja zdobyła liczne nagrody na najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprezach branży planetaryjnej na świecie.

"Film na pewno spodoba się nie tylko pasjonatom lotnictwa. Z okazji jego premiery w Łodzi przygotowaliśmy specjalną oprawę, m.in. prelekcje towarzyszące emisjom poświęcone lotnictwu i lataniu. Goście z Centrum Nauki Kopernik opowiedzą też o procesie realizacji pokazu" – podkreślił Tomasz Kisiel z łódzkiego Planetarium.

Premierze filmu, który wejdzie do repertuaru łódzkiego Planetarium, będą towarzyszyć liczne prezentacje związane ze Świętem Lotnictwa Polskiego. Łodzianie będą mieli okazję zapoznać się z modelem najszybszego śmigłowca świata stworzonym przez Airbus Helicopters. Na swoje stoisko zaprosi ich łódzka spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1.

"Na naszym stoisku zaprezentowany zostanie najnowszy bezzałogowy samolot +Szerszeń+ przygotowany w technologii kompozytowej. Pokażemy też to, w czym specjalizujemy się na co dzień, czyli remonty śmigłowców eksploatowanych przez polskie siły zbrojne" – wyjaśniła Agnieszka Tiele z działu marketingu WZL nr 1.

Kierownik marketingu w Planetarium Michał Kędzierski poinformował, że w EC1 odbędzie się także specjalny seans kina plenerowego o tematyce lotniczej. Dla najmłodszych przygotowano kącik plastyczny, a w nim modele samolotów i rakiet oraz kącik konstruktora, w którym będzie można wykonać latawiec. W kąciku naukowo-edukacyjnym będzie można dowiedzieć się, jak sprawić, by rodzynki zaczęły latać i na jakiej zasadzie działa balon na gorące powietrze.

Otwarte w styczniu 2016 r. w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrowni EC1 łódzkie Planetarium uważane jest za najnowocześniejsze w kraju. Projekcje odbywają się na 14-metrowym ekranie w kształcie kopuły; oprogramowanie i wyposażenie zapewnia obraz o jakości ośmiokrotnie wyższej od HD - w rozdzielczości ponad 32 mln pikseli. Wrażenie potęguje dźwięk surround 5.1.

Placówka ma w swoim repertuarze pokazy astronomiczne i popularnonaukowe a także widowiska muzyczne, takie jak "The Wall" grupy Pink Floyd. W tym roku odwiedziło ją ponad 90 tys. widzów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus