Łódź: Nowa wieża kontroli lotów za blisko 12 mln zł

PL Łódź - logo

Blisko 12 mln zł będzie kosztowała budowa nowej wieży kontroli ruchu lotniczego w Porcie Lotniczym im. Władysława Reymonta w Łodzi. Budowa wieży ma się zakończyć w lipcu 2011 roku.

W poniedziałek odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, w której uczestniczył m.in. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

"Nowa wieża będzie symbolem dalszego rozwoju portu lotniczego w Łodzi. Portu, który od dwóch weekendów przechodzi chrzest bojowy. Przyjmuje kilkadziesiąt samolotów więcej niż zazwyczaj i daje sobie radę" - powiedział minister. Jego zdaniem, łódzkie lotnisko zdało już egzamin, jakim było przejęcie rejsów z remontowanego portu lotniczego im. F. Chopina w Warszawie.

Przez dwa weekendy w porcie im. Reymonta obsłużono ponad 110 dodatkowych rejsów.

Nowy budynek kontroli lotów na łódzkim lotnisku ma się składać z dwukondygnacyjnej części administracyjno-technicznej oraz pięciokondygnacyjnej wieży. Stanowiska pracy kontrolerów znajdować się będą na wysokości 31,5 m nad poziomem terenu.

"Wieża to mózg, z którego płyną polecenia, organizujące prace wszystkich służb lotniskowych i załóg samolotów. To również architektoniczna dominanta, symbol, który będą państwo widzieć na ekranach telewizorów, gdy media będą donosić o dynamicznym rozwoju łódzkiego lotniska" - powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Krzysztof Banaszek.

Nowa wieża na łódzkim lotnisku stanie na należącej do PAŻP działce o powierzchni 5962 m kw., zlokalizowanej po południowej stronie pasa startowego, w pobliżu płyt postojowych. Budowa ma być zakończona w lipcu 2011 r. Koszt całej inwestycji wynosi 11˙mln 952 tys. 585 zł brutto.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus