Krakowskie lotnisko wybrało inwestora zastępczego do rozbudowy portu

Port Lotniczy Kraków–Balice

Zarząd Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków–Balice wybrał firmę, która ma pełnić rolę inwestora zastępczego dla rozpoczynanych kluczowych inwestycji na terenie lotniska.

Jak poinformowała w poniedziałek rzecznik Kraków Airport Urszula Podraza, inwestor zastępczy - polsko-francuskie konsorcjum firm Safege i EKO Konsulting–Projekt - będzie odpowiadał za nadzór nad robotami budowlanymi prowadzonymi w ramach kluczowych inwestycji dla krakowskiego lotniska: budową nowego terminalu pasażerskiego (wykonawcą tego zadania jest włoska firma Astaldi) oraz przebudową wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz rozbudową płyty postojowej i remontem dróg kołowania (za to zadanie odpowiada konsorcjum firm Max Boegl).

Wybrany inwestor zastępczy zaproponował najniższą cenę - ponad 9,2 mln zł brutto.

Po zakończeniu prac inwestycyjnych w 2015 roku przepustowość krakowskiego portu wzrośnie do ok. 8 mln pasażerów. Lotnisko będzie mogło ono odprawić nawet po 1,8 tys. pasażerów odlatujących i przylatujących w ciągu godziny.

Terminal pasażerski po rozbudowie będzie miał ponad 56 tys. m kw. powierzchni użytkowej (obecnie 15 tys. m kw.). Obiekt będzie miał cztery rękawy umożliwiające bezpośrednie przejście do samolotów, w tym jeden rezerwowy.

Nowy wewnętrzny układ komunikacyjny, z dodatkowymi pasami ruchu, ułatwi poruszanie się wokół terminalu, parkingu wielopoziomowego, hotelu czterogwiazdkowego oraz stacji kolejowej.

Zwiększy się także liczba miejsc na płycie postojowej i podniesie standard obsługi statków powietrznych.

Inwestycje o wartości ponad 530 mln zł będą finansowane z obligacji wyemitowanych przez Pekao oraz z funduszy unijnych – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Kraków Airport jest drugim co do wielkości - po warszawskim lotnisku - portem w Polsce. W zeszłym roku odprawił rekordową liczbę 3,44 mln pasażerów. W obowiązującym zimowym rozkładzie lotów oferuje połączenia do ponad 50 portów, realizowane przez 18 przewoźników, w tym 11 tradycyjnych i ośmiu niskokosztowych. (PAP)

rgr/ amac/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus