Kraków: myśliwiec Spitfire atrakcją X Małopolskiego Pikniku Lotniczego
Myśliwiec Supermarine Spitfire, znany z bitwy o Anglię będzie główną atrakcją X Małopolskiego Pikniku Lotniczego, który w sobotę i niedzielę będzie się odbywał na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Organizatorzy spodziewają się ponad 40 tys. gości.
„Jubileuszowy piknik to dla nas duże wydarzenie, przygotowaliśmy więc specjalne atrakcje” - powiedział PAP dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan. Przez cały weekend będą trwały pokazy na ziemi i w powietrzu.
Po raz pierwszy nad Krakowem pojawi się brytyjski myśliwiec Supermarine Spitfire. Uczestnicy pikniku zobaczą jego późniejszą wersję – XVI – prawie dokładnie taką, jaką można na co dzień oglądać na w krakowskim muzeum. „To samolot-legenda II wojny światowej, na którym w bitwie o Anglię nasi piloci rozsławili polskie lotnictwo” - zaznaczył Radwan.
Egzemplarz, który poleci nad Krakowem będzie w malowaniu 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego, konkretnie maszyny ZF-U Jerzego Główczewskiego. Pilot ten, autor wspomnień „Wojak z przypadku” będzie jednym z gości honorowych pikniku. Wykonał on 100 lotów bojowych w tej jednostce, zestrzeliwując jeden hitlerowski Fw 190.
Za sterami Spitfire zasiądzie Jacek Mainka, jedyny polski pilot z pokolenia powojennego, który posiada uprawnienia do latania tą maszyną.
Jak zapowiedział dyrektor Radwan, w sumie podczas pikniku zaprezentuje się ponad 100 statków powietrznych: samolotów, szybowców, helikopterów, motolotni, balonów. Z Czech przywieziono replikę pierwszego samolotu braci Wright, a skoki spadochronowe będą wykonywane z właśnie odnowionego historycznego AN-2 „Wiedeńczyka” - samolotu, którym w kwietniu 1982 r. załoga polskich lotników podjęła udaną próbę ucieczki do zachodniej Europy.
Podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego swój kunszt zaprezentują piloci akrobacyjni: wielokrotni mistrzowie świata Jurgis Kairys (wraz z zespołem) i Jerzy Makula oraz polskie grupy „Żelazny” i „Biało-Czerwone Iskry”.
Zaplanowano również historyczne inscenizacje z udziałem ponad 400 członków grup rekonstrukcyjnych, reprezentujących wojska ze wszystkich epok, a także prezentacje sprzętu wojskowego, wesołe miasteczko, stoiska gastronomiczne, handlowe i wystawowe. (PAP)
Komentarze