Korea Płd. - Ekspert: nie można wykluczyć, że szczątki chińskiej rakiety spadną na ląd

Start rakiety Długi Marsz 5B (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Wojskowi z Korei Płd. i USA omówili w piątek możliwość upadku na Ziemię szczątków chińskiej rakiety kosmicznej. Nie można wykluczyć, że spadną one na Półwysep Koreański – ocenił płk. Czoj Seong Hwan z Koreańskiego Centrum Operacji Kosmicznych.

Fragmenty olbrzymiej rakiety Długi Marsz 5B mogą wkrótce wejść w ziemską atmosferę w sposób niekontrolowany. Nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie to nastąpi, ale przypuszcza się że stanie się to w sobotę.

Przedstawiciele wojsk lotniczych Korei Płd. i Połączonego Centrum Operacji Kosmicznych (CSpOC), któremu przewodzą USA, rozmawiali podczas wideokonferencji na temat ewentualnych wspólnych działań w związku z możliwością upadku części rakiety na Ziemię.

W spotkaniu uczestniczyli również wojskowi z Niemiec i Japonii – podała agencja prasowa Yonhap, powołując się na południowokoreańskie lotnictwo.

„Nie możemy całkowicie wykluczyć możliwości, że części rakiety spadną na Półwysep Koreański (…) blisko współpracujemy z CSpOC i innymi agencjami, by być w pełni przygotowanym na każdy scenariusz” – powiedział płk. Czoj.

Rakieta Długi Marsz 5B wyniosła na orbitę jeden z kluczowych modułów planowanej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong ("Niebiański Pałac"). Następnie sama weszła na tymczasową orbitę i obecnie okrąża Ziemię raz na 90 minut, lecąc zbyt szybko, by agencje kosmiczne mogły przewidzieć, gdzie wejdzie w atmosferę.

Część ekspertów uspokaja, że szczątki rakiety spadną najprawdopodobniej na wody międzynarodowe i nie będą stanowiły zagrożenia dla ludzi. Podobną opinię przedstawia również państwowy chiński dziennik "Global Times", oskarżając przy tym Zachód o wyolbrzymianie „zagrożenia kosmicznego z Chin”.

W marcu na ziemię w amerykańskim stanie Waszyngton i do oceanu u wybrzeży stanu Oregon spadły części rakiety Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX – informowała agencja Associated Press.

Z Kantonu Andrzej Borowiak


Przeczytaj również:
Chiny: wystartowała rakieta z kluczowym modułem chińskiej stacji kosmicznej

Źródło: PAP
comments powered by Disqus