Kilka macew znaleziono na terenie budowy lotniska w Radomiu

Macewy, źródło: wikipedia

Kilka macew znaleziono na terenie budowy nowego lotniska w Radomiu. Żydowskie płyty nagrobne były prawdopodobnie wykorzystane w czasie wojny przez Niemców do utwardzenia terenu. W najbliższym czasie macewy trafią na miejscowy kirkut.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik spółki Port Lotniczy Radom, Kajetan Orzeł, macewy znaleziono w stercie gruzu uzyskanego z rozbiórki starych bunkrów wojskowych oraz zabudowań ogródków działkowych, na terenie których ma powstać lotnisko.

Według rzecznika prawdopodobnie macewy pochodzą z terenu przyległego do wybudowanego w 1943 r. przez Niemców hangaru na lotnisku wojskowym. „Historycy potwierdzają, że Niemcy wykorzystywali macewy do utwardzania terenu. Tak było pewnie i w tym przypadku” – uznał Orzeł.

Spółka Port Lotniczy Radom nawiązała już kontakt z gminą żydowską i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Znalezione macewy i ich fragmenty zostały na razie zabezpieczone na lotnisku. Wkrótce – jak zapewnił Orzeł – trafią na radomski kirkut.

Cmentarz żydowski w Radomiu został założony w roku 1831 na terenie byłego cmentarza epidemicznego. Po zniszczeniach wojennych został pod koniec XX w. uporządkowany, a na jego terenie wybudowano ohel mieszczący tablicę upamiętniającą członków gmin żydowskich z regionu radomskiego, zamordowanych przez Niemców w latach wojny. Na teren cmentarza zaczęto także zwozić macewy odnalezione podczas prac remontowych na terenie miasta. Część z nich umieszczono w wybudowanym w 2010 r. lapidarium, inne są przechowywane na terenie cmentarza. (PAP)

ilp/ hes/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus